TKO NADZIRE ZADARSKE STEČAJNE UPRAVITELJE U PREDMETU OTP BANKE? 

Tekst: Augustina Rimanić

Foto: Solidarnost Zadar

Sto četrdeset (140) poduzeća Zadarske županije su osnivači, odnosno dioničari nekadašnje Dalmatinske banke, sada OTP banke. Dokaz za to je popis osnivača s osnivačkim ulozima u Registru Trgovačkog suda u Zadru, pohranjen u skladu sa Zakonom o bankama i drugim financijskim organizacijama iz 1989. godine.

Nadalje, Statut Dalmatinske banke iz 1991. godine, članak 55. Statuta, navodi da je ništavno raspolaganje dionicama koje se izvrše suprotno odredbama članka 52., 53. i 54. navedenog Statuta.

Dakle, banka je stjecala založna prava na dionicama osnivača, a do njih je dolazila prisilnim putem, preko stečaja, izvršnih postupaka i dr., potpuno ignorirajući dioničare banke i njihova prava, što je suprotno odredbama Statuta. Sve to naravno uz blagoslov Hrvatske Narodne Banke, koja je znala za planove Uprave banke i dala im suglasnost.

Godine 1995. jedan od osnivača banke, podnio je zahtjev svim mjerodavnim institucijama za poništenje protuzakonite kupoprodaje dionica Dalmatinske banke, a 2001. godine podnesen je i zahtjev za pokretanje postupka revizije, pretvorbe i privatizacije Dalmatinske banke Državnom uredu za reviziju. Naravno, sve je ostalo na tome!

Dakle, banka je založnim pravom prisvajala osnivačke dionice zanemarujući da se “založno pravo ostvaruje isključivo putem suda”, što nikad nije učinjeno, te je time ono i NIŠTAVNO!

Od 140 osnivača, samo se jedno poduzeće uspjelo naplatiti, i to nagodbom s OTP bankom tek nakon što su podigli tužbu protiv banke pri Trgovačkom sudu u Splitu. Vjerojatno su shvatili da će na ovaj način “bezbolnije” proći. I jesu, jer nije teško manipulirati s “ogoljenim narodom”!

Zašto samo jedno poduzeće?

Zašto druga poduzeća nisu uspjela podići tužbe protiv OTP banke?

Jednostavno, struka kaže da se nitko od stečajnih upravitelja nije suglasio da od suda traži dopuštenje da nas iz stečaja uputi u parnicu radi isplate u stečajnu masu dionica čiji su dioničari – osnivači Dalmatinske banke bili bivša poduzeća, a koje je sada OTP banka otuđivala bez njihove suglasnosti.

Pitanje je po kojem su zakonu i koje države navedeni dali sebi za pravo to raditi, čije su interese zastupali, te usput bezobrazno dobro zarađivali?! Tko njih uopće nadzire i kako je moguće da se npr. vjerovnici ne namire u cijelosti, a stečajnim upraviteljima se isplaćuju obilne NAGRADE?

Još jedna nebuloza je da ukoliko se nakon završenog stečaja naknadno pronađe još neka imovina, dobit od prodaje ide ponovno, kome drugom, nego stečajnim upraviteljima, opet kao NAGRADA.  Užas! Kako i kad bi onda radnici mogli doći na red???

Konkretno, u našem slučaju, svi su se namirili, zaradili, profitirali od našeg rada, naših poduzeća, još onom famoznom privatizacijom devedesetih, gdje je cijela zadarska privreda pokradena, uništena, a ljudi su završili na ulici.

Godinama pokušavamo naplatiti naša potraživanja, međutim sva vrata i prozori se zatvaraju, bez odgovora i objašnjenja. Misle, no ponekad se usude i reći: “Uostalom, ma tko ste vi, što nam možete, ne trošite naše dragocjeno vrijeme”.

OTP banka jako dobro posluje, zapravo malo koja banka ne, ali druge nas nisu opljačkale, izmanipulirale zajedno s tko zna s kim još, te prema tome treba snositi odgovornost svojih kriminalnih radnji, jer očito one nisu napravljene u dobroj vjeri.

Zato se ne trebamo čuditi svim ovim nemilim događajima, uhićenjima šljama našeg društva, gdje se gube čak i glave. Nažalost, to je naša svakodnevnica, a zakon je spor i milostiv za takve.

I na kraju, još jedno pitanje.

Postoji li u našoj državi NETKO ili neka institucija, koja bi ova naša potraživanja razmotrila i dala nam odgovor? Pa kakav god bio ishod, ali da je mjerodavan, stručan, nekorumpiran. Još uvijek vjerujemo da postoji!

U Zadru, 24. veljače 2021.

Predsjednica Udruge bivših zaposlenika «Solidarnost» Zadar Augustina Rimanić

 

Ova web-stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time možete slagati, ali možete odbiti ako želite. Slažem se Opširnije...

Left Menu Icon