PREDSJEDNIK RH POZVAO VLADU DA POKRENE POSTUPAK ZA PRIZNAVANJE PALESTINE

Tekst: Nikola Jelić

Foto: UPRH

Predsjednik Republike Zoran Milanović primio je u srijedu, 27. kolovoza 2025. ministricu vanjskih poslova i iseljeništva Palestine Varsen Aghabekian koja službeno boravi u Zagrebu.

Na sastanku u Uredu predsjednika Republike razgovarali su o situaciji u Gazi koja je već mjesecima, a posebno zadnjih dana, izložena brutalnim napadima izraelske vojske. Predsjednik Milanović najoštrije je osudio napade izraelske vojske na civile u Gazi  i  najavljenu akciju vojnog zauzimanja i okupacije Gaze. Okupacija Gaze ničim se ne može opravdati, smatra predsjednik Milanović. Kao ustavni sukreator hrvatske vanjske politike, prenio je ministrici  Aghabekian svoj stav kako je jedino pravedno rješenje rata u Gazi priznanje postojanja dviju država, Izraela i Palestine.

Predsjednik Milanović je najavio da će se, u okviru svojih ustavnih ovlasti, čvrsto zalagati da Hrvatska što prije prizna Palestinu te poziva Vladu RH da u Hrvatskom saboru pokrene postupak za priznavanje Palestine.

Uz ministricu vanjskih poslova i iseljeništva Palestine Varsen Aghabekian na sastanku u Uredu predsjednika Republike bili su predstavnik Palestine u Republici Hrvatskoj, sa sjedištem u Beču Salahaldin H. M. Abdalshafi, ravnatelj Uprave za Europu u Ministarstvu vanjskih poslova Palestine Adel Atieh, voditelj Ureda ministrice Ameed Abdalrahim i ministar savjetnik u Predstavništvu Države Palestine pri međunarodnim organizacijama u Beču Ihab Al Ghoul.

 

Left Menu Icon