URSULA VON DER LEYEN OSVANULA NA PLINSKOJ PLATFORMI IVANA

Tekst: Panopticum

Foto: Greenpeace

Aktivisti Greenpeacea iz Hrvatske, Mađarske, Poljske i Irske popeli su se u utorak, 6. lipnja 2022. na plinsku platformu Ivana B na sjeveru Jadrana, 50-ak kilometara udaljenu od hrvatske obale i istaknuli veliki transparent s likom Ursule von der Leyen koji poziva predsjednicu Europske komisije da planira postupno napuštanje fosilnog plina do 2035. godine i potakne energetsku tranziciju na obnovljive izvore energije u Europskoj uniji.

Naime, mnogi građani EU muče se trenutno s plaćanjem računa za energente i grijanjem domova. Procjenjuje se da je 2019. godine oko 50 milijuna kućanstava u Europskoj uniji živjelo u energetskom siromaštvu i imalo neadekvatne osnovne energetske usluge. Između prosinca 2020. i prosinca 2021. maloprodajne cijene energenata u eurozoni za električnu energiju, plin i druga goriva porasle su za 25 posto. Od početka rata u Ukrajini energetska kriza u EU dodatno se pogoršala.

EU trenutačno radi na izmjeni taksonomije, sustavu klasifikacije koji služi kao nacrt za usmjeravanje EU-a prema održivim financijskim ulaganjima. Dokument određuje koje su gospodarske aktivnosti održive i treba ih podržati kako bi se postigli ciljevi Europskog zelenog plana (European Green Deal). Trenutni prijedlog Europske komisije, kojem se žestoko usprotivio Greenpeace, zelenim klasificira i fosilni plin.

Od 2013. EU je subvencionirala plinsku infrastrukturu s više od 5 milijardi eura. Proglašavanje  fosilnog plina zelenim omogućilo bi daljnja ulaganja u ovaj fosilni energent. Nedavno istraživanje Greenpeacea u Francuskoj pokazalo je da su ruske energetske tvrtke Gazprom, Rosatom i Lukoil lobirale kako bi utjecale na uključivanje fosilnog plina u EU taksonomiju održivih ulaganja te da bi upravo Rusija imala velike koristi ukoliko se to dogodi. Europska unija treba uvesti embargo na ruski plin da bi se prestao sufinancirati rat u Ukrajini, ali također i izbaciti fosilni plin iz taksonomije EU-a.

Čista rješenja poput korištenja energije sunca i vjetra, dizalica topline, izolacije zgrada i elektrifikacije sada su zrela i mogu se koristiti diljem Europe radi smanjenja potrošnje fosilnog plina. Trenutno mnoge zemlje EU zaostaju u pogledu korištenja obnovljive energije. Primjerice, 2020. godine energija sunca činila je manje od 1 posto hrvatske potrošnje električne energije. Istovremeno, više od polovine potražnje za energijom podmireno je uvozom fosilnih goriva.

 

Ova web-stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time možete slagati, ali možete odbiti ako želite. Slažem se Opširnije...

Left Menu Icon