JE LI AMERIKA POSTAVILA ŽIGMANOVA U NOVOIMENOVANU VLADU REPUBLIKE SRBIJE?
Tekst: Panopticum
Foto: DSVH/T. Ž.
Narodna skupština Republike Srbije u srijedu, 26. listopada 2022. je nastavila od jučer započetu raspravu o ekspozeu u kojem je mandarka Ana Brnabić izložila program i prijedlog sastava Vlade Republike Srbije u novom mandatu. Nakon zaključivanja rasprave uslijedilo je glasovanje na kraju kojeg je glasovima većine narodnih zastupnika izabrana nova Vlada Srbije, gdje je na mjesto ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog po prvi puta u povijesti imenovan Hrvat. Riječ je Tomislavu Žigmanovu, predsjedniku Demokratskog saveza vojvođanskih Hrvata (DSVH), političkoj organizaciji vojvođanskih Hrvata iz Subotice. DSVH je član Hrvatskoga svjetskog kongresa (HSK) i Federalne unije europskih manjina (FUEM).
Novoimenovani ministar Tomislav Žigmanov u srpskoj vladi Ane Brnabić odmah po službenom priopćenju iz Narodne skupštine Republike Srbije objavio je vijest na svom twitter profilu u očekivanju da će Srbija početi provoditi politiku uključivanja hrvatske manjine u društvo i gospodarske tokove iako mu je prvi pročetnički provokator Vojislav Šešelj “pod prozorom” kupio kuću. I tako dok gospodin Žigmanov javno slavi svoju ministarsku titulu, Vojislav Šešelj se i dalje nekažnjeno u centru vojvođanskog sela Hrtkovci izruguje žrtvama svojih zločina. Bilo kako bilo, čini se da je Žigmanov zaboravio kako su Srbi, odnosno Karađorđevići dodvravajući se lažno cijeloj državi SHS-a nazvali svoja tri sina – Tomislav, Andrej i Petar…
Slučajno ili ne, veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u Republici Srbiji Christopher Hill službeno je nekoliko dana prije imenovanja Žigmanova u vladu Srbije posjetio Suboticu i Demokratski savez Hrvata u Vojvodini te razgovarao s predsjednikom DSHV-a Tomislavom Žigmanovom, dopredsjednikom DSHV-a Mirkom Ostrogoncem te predsjednikom Mladeži DSHV-a Marinom Piukovićem. Tijekom otvorenog i srdačnog razgovora predstavnici DSHV-a su američkog veleposlanika upoznali o političkim procesima i aktualnoj političkoj situaciji u Srbiji, postizbornim aktivnostima i očekivanjima, kao i s društvenim položajem Hrvata u Srbiji te s izazovima s kojima se oni suočavaju.