ZAŠTO NISTE REAGIRALI U IME PRAVA NA DOM I ZAŠTITE 44 OBITELJI U RIJECI KAO U SLUČAJU KONGO? – OTVORENO PISMO SANDRI BENČIĆ I GRUPACIJI “MOŽEMO!”

Tekst: Udruga PIO

Foto: CMS

Gospođu Benčić jako je zaboljela afera  KONGO jer su umiješani njeni prijatelji i stranački kolege. Međutim, kada se radi o tuđim pravima, primjerice pravu na dom 44 obitelji, tada gospođa nije tako blago govorljiva. Gospođa se poziva na Hrvatsku kao pravnu državu i dokumentaciju koju ista priznaje i izdaje. Glavni argument joj je da je neke dokumente  priznalo hrvatsko sudstvo. Iz našega iskustva to nije apsolutno nikakav dokaz.

Da bi se nešto proglasilo stvarno pravovaljanin spornu dokumentaciju bi trebalo pregledati i potvrditi neko neovisno tijelo. U slučaju Kongo, što je više puta istaknuto , djeca su posvojena u državi koja ne dozvoljava strana posvajanja. Našem sudstvu već ta činjenica bi trebala potaknuti znatiželju u dokumentaciju o posvajanju koja im je dostavljena.

Međutim, nas ne čudi nezainteresiranost sudstva, pa nisu oni tu da nešto preispituju nego da djeluju. Nije za čuditi što takva dokumentacija prolazi na sudu kad Upravni sud u Rijeci, a kasnije i Visoki upravni sud presuđuju da su nelegalni dokumenti i postupci legalni. Primjerice, smrtovnica iz Amerike da bi se mogla koristiti pred državnim tijelima RH mora imati nadovjeru, odnosno apostille pečat- stoga smrtovnica bez nadovjere  ne predstavlja legalan dokaz o smrti osobe naznačene u njoj, oporuka da bi bila važeća, mora biti proglašena sukladno Zakonu o nasljeđivanju i sudski ovjerena, dokumenti dostavljeni iz drugih zemalja moraju imati ovlaštene točne prijevode i ovjere, dokaz o nečijem državljanstvu ne može biti fotokopija strane putovnice za osobu rođenu u RH.

Priznavanje ništetnih ugovora od strane suda također ne bi trebalo postojati jer ne može netko prenijeti više prava nego što ima u tom trenutku i dr. Sve ove nezakonite dokumente, i još puno njih, priznala su i upravna tijela i Upravni sudovi RH.

Zato gospodđo Benčić, kad se pozivate na dokumentaciju koju su priznali naši sudovi to automatski ne znači da je ista i zakonita. Javno prezentirajte da javno mnijenje i struka mogu sami zaključiti o kakvoj je dokumentaciji riječ prije no što nekoga nazovete drukerom zato što zaziva pravnu državu jednaku za sve.

U slučaju 44 riječke obitelji zakonitosti i pravde nije bilo i to ne u Kongu i Zambiji nego u Republici Hrvatskoj, na što Vi niste reagirali ni kada Vam je taj slučaj dostavljen.

U Rijeci, 9. veljače 2023.

 

Ova web-stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time možete slagati, ali možete odbiti ako želite. Slažem se Opširnije...

Left Menu Icon