OBRAZOVNA PRAKSA IZ REPUBLIKE SRPSKE – ZAVRŠIO FAKULTET BEZ SVJEDODŽBE OSNOVNE ŠKOLE

Tekst: L. Glembay

Foto: MZO/WIPO

Kako pišu mediji u BiH, prosvjetni inspektori u Banja Luci tokom kontrole na fakultetima utvrdili su da jedna osoba ne posjeduje svjedodžbu čak ni osnovne škole, dok je utvrđeno da čak njih osam nema regularno završenu srednju školu. Prema medijskim napisima prosvjetni inspektori su tijekom 2021. godine bili u više od 100 kontrola visokoškolskih ustanova i u njih 20 su pronašli niz nepravilnosti. Naime, inspekcijskim uvidom u dokumentaciju i evidenciju obrazovne ustanove u kojoj je svjedodžba stečena, utvrđeno da ne postoje podaci o osobi na čije ime ona glasi. Dakle, riječ je o osobama koje su stekle sveučilišnu diplomu na nekom od fakulteta u Republici Srpskoj ali u njihovim dosjeima nedostaju svjedodžbe osnovnih ili srednjih škola.

Po pitanju provjere zakonitosti stjecanja diploma na visokoškolskim ustanovama u Republici Srpskoj, Prosvjetna inspekcija je te kontrole vršila po zahtjevu obrazovnih ustanova. Iz Inspektorata Republike Srpske navode da republički prosvjetni inspektor nije ovlašten da utvrđuje autentičnost ili vjerodostojnost javnih isprava, odnosno da vrši vještačenje je li je isprava originalna ili je falsifikat.

Zakon o osnovnom obrazovanju Republike Srpske za nevođenje ili neuredno vođenje propisane evidencije o obrazovnom radu škole propisuje kaznu od 1.000 do 5.000 KM za školu, dok odgovorna osoba u školi može biti kažnjena novčanom kaznom od 1.000 do 3.000 KM. Neuredno vođenje propisane evidencije o obrazovnom radu škole na osnovu ovog zakona obuhvaća, između ostalog, i evidencije o izdatim svjedodžbama, uvjerenje o pohađanju nastave i drugo.

Slične kazne su propisane i za srednje škole u Republici Srpskoj, gdje je za neuredno vođenje evidencije, što podrazumijeva i izdavanje svjedodžbi, propisana novčana kazna od 1.000 do 5.000 KM za odgovornu ustanovu, kao i za odgovornu osobu ustanove.

Podsjetimo, jedan od medijski najpoznatijih slučajeva u Hrvatskoj koji se odnosi na suspektno stjecanje diplome sa Sveučilišta u Banja Luci, a koji je do današnjih dana ostao nerasvjetljen, je slučaj bivšeg ravnatelja Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske (DZIV), uvaženog magistra Željka Topića.  Nakon DZIV-a i međunarodne karijere pri EPO u Munchenu, gospodin Topić danas u Zagrebu vodi konzultantsku tvrku pod nazivom IP Topić gdje u uvodniku tvrtke na internetskim stranicama sam sebe naziva doajenom intelektualnog vlasništva u ovom dijelu Europe.

 

Ova web-stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time možete slagati, ali možete odbiti ako želite. Slažem se Opširnije...

Left Menu Icon