VENECIJA POD MONITORINGOM UNESCO
Još 2014. godine UNESCO je upozorio Italiju kako je situacija u kojoj se nalazi Venecija dugoročno neodrživa te ugrožava svjetsku baštinu koju ovaj talijanski grad predstavlja. Naime, Venecija je dugi niz godina preplavljena turistima, kulturna je baština u opasnosti, a lokalno se stanovništvo smanjuje, dio je izještaja koji je dostavljen i talijanskoj vladi, a koja je onda odugovlačila sa svojom reakcijom i na taj način postigla da se iznimno kritični izvještaj uključi u glavnu dokumentaciju prema kojoj se odlučivalo pri UNESCO treba li Veneciju proglasiti ugroženom svjetskom baštinom. Međutim, iako na vrijeme
VENECIJA POD MONITORINGOM UNESCO
Tekst: M. Šamanić
Foto: www.ilpiccolo.it
Još 2014. godine UNESCO je upozorio Italiju kako je situacija u kojoj se nalazi Venecija dugoročno neodrživa te ugrožava svjetsku baštinu koju ovaj talijanski grad predstavlja. Naime, Venecija je dugi niz godina preplavljena turistima, kulturna je baština u opasnosti, a lokalno se stanovništvo smanjuje, dio je izještaja koji je dostavljen i talijanskoj vladi, a koja je onda odugovlačila sa svojom reakcijom i na taj način postigla da se iznimno kritični izvještaj uključi u glavnu dokumentaciju prema kojoj se odlučivalo pri UNESCO treba li Veneciju proglasiti ugroženom svjetskom baštinom. Međutim, iako na vrijeme informirana talijanska vlada nije pretjerano potrudila pozabaviti se s tim problemima, koji u međuvremenu ozbiljno ugrožavaju Veneciju i njeno bogato povijesno i kulturno naslijeđe. Da stvar bude bizarnija i iako je UNESCO još 2015. godine poslao i tim stručnjaka u Veneciju, koji je sastavio iznimno kritičan izvještaj o stanju u kojem se grad nalazi, gradske vlasti su čak pokušale spriječiti da se istražitelji UNESCO-a sastanu s venecijanskim aktivistima koji upozoravaju na propadanje grada.Tim povodom UNESCO je istaknuo niz problema koje je Italija trebala riješiti u roku od dvije godine, i to: previše velikih kruzera koji uplovljavaju u venecijansku lagunu, građevinski projekti koji ugrožavaju i grad i lagunu, izostanak održive strategije za turizam, izostanak koordinirane zaštite Venecije itd.
Za Italiju je njena bogata kulturna baština i važan element vanjske politike i državnog prestiža te bi odluka UNESCO-a da Veneciju proglasi ugroženom bila velika nacionalna blamaža, pa je kroz lobiranje i odugovlačenje talijanske vlade prava rasprava o stanju Venecije u UNESCO-u zasad odgođena do sljedeće godine. Zaključno, gradske i državne vlasti imaju još prilike popraviti katastrofalnu situaciju u Veneciji, za koju se uopće ne zna ni koliko je godišnje posjeti turista, jer gradska uprava Venecije ne vodi evidenciju.