VANDALIZAM NA OTOKU RABU
Tekst: dr. Tihomir Marjanac
Foto: ProGEO
Ljetni vandalizam – naličje turističke sezone na otoku Rabu
Obogaćivanje turističke ponude, osim kreativnog znoja i rada, ponekad donosi i glavobolje. Otok Rab se već godinama trudi izgraditi infrastrukturu geoparka kojom bi mogao pružiti svojim brojnim gostima nove turističke sadržaje, posebno izvan kupališne sezone. Tako je na otoku označeno preko 50 km geoloških poučnih staza na kojima su postavljene info-table na ukupno 86 točaka. Prve su postavljene davne 2007. godine, i do danas smo mnogo naučili o njihovoj svrsishodnosti, učincima među turistima, ali i trajnosti.
TABLE NA ČETRI JEZIKA
Postavljači staze nastojali su da info-table ne budu prevelike, da se ne ističu u prirodi, nego da budu vidljive i čitljive tek iz blizine. Nastojalo se, dakle, napraviti čim manju intervenciju u okolišu, a opet posjetiteljima omogućiti informaciju i to na 4 jezika (hrvatskom, njemačkom, engleskom i talijanskom), ali smo čuli prigovore zašto nema tabli i na nekim
drugim jezicima, primjerice Mađarskom i Češkom. Neznam jesu li ti turisti ikada bili u nekom europskom geoparku, ali smo se osvjedočili da su u svim parkovima koje smo obišli table bile na lokalnom jeziku; u Portugalu na Portugalskom, u Njemačkoj na Njemačkom, itd. Pa tko razumije…
IZVORNI DIZAJN INFO-TABLI
Dizajn tabli na Rabu je originalan, osmišljen na temelju bogatog iskustva iz europskih geoparkova, a izrađene su na aluminijskoj ploči koja je, gdje god je to bilo moguće, vijcima pričvršćena za stijene, a tamo gdje to nije bilo moguće – na betonskim stupićima. Mnogi posjetitelji pred tablama zastanu, mnogi ih i fotografiraju. Na njima mogu pronaći informacije o starosti stijena, o njihovom nastanku, o fosilima, o prirodnim procesima, itd. Nastojali smo da tumačenja budu jasno razumljiva svim posjetiteljima, bez obzira na stupanj obrazovanja, i da prijevode na strane jezike provjere izvorni govornici.
OŠTEČENA POLOVICA TABLI
Na otoku Rabu je tijekom sezone otvoren informativni centar Geoparka Rab u osnivanju u predvorju zimskog kina u gradu Rabu i infopunkt u Turističkoj zajednici u Loparu, a dežurni volonteri povremeno voda posjetitelje u obilazak pojedinih staza. Time smo postigli da povremenim obilascima uočimo kako turisti koriste staze, ali i da uočimo oštećenja na tablama. Već u prvoj sezoni nakon postavljanja prve geo-staze uočili smo da su pojedine info-table bile odlamane sa svojeg ležišta, pa smo ih višekratno ponovo pričvršćivali. U drugoj sezoni smo uočili ponovna oštećenja istih tabli kao i prethodnog ljeta. Broj oštećenih tabli rastao je iz godine u godinu, jer smo pred svaku sezonu postavljali nove table na novo otvorenim stazama. Ljeti 2010. g. vandalizam je uzeo dodatnog maha, na Loparskoj stazi, na kojoj ranijih godina nije bilo šteta, teško je oštećena polovica tabli (ukupno 13), po kojima se udaralo toliko snažno da je 3 mm debela aluminijska ploča savijena i probijena! Neke su i netragom nestale. Očito je da su table nekome jako smetale. Jako oštećene table redovito su bile zamijenjene novima, ali su ubrzo bile ponovo oštećene! Po prijavama oštećenja i evidenciji o izvršenim popravcima uočeno je da je većina oštećenja nastajala u prvoj sedmici kolovoza (!), što se može povezati s dolaskom vjerojatno iste skupine gostiju koje je primjerenije zvati – vandalima. Pažljivim pregledom oštećenja, mogli smo uočiti da je u mnogo slučajeva bio korišten kamen kojim se lupalo po tabli, a potom bačen u blizini. Da se spriječi odlamanje tabli, primijenjen je novi način njihovog pričvršćenja, pa vandali danas table više ne odlamaju, nego ih savijaju! Očito je da su počinitelji pravi snagatori koji isprobavaju čvrstoću aluminijskih ploča i dokazuju svoju
snagu. Kako pak protumačiti nestanak ploča? Možda među turistima ima kolekcionara koji ih skupljaju pa svim geoparkovima koje posjete.
VAŽNA STAVKA DJELATNOSTI
Otok Rab je, zajedno s općinama Lopar i Rab, u postavljanje geo-staza uložio znatna sredstva, a također i Primorsko-goranska županija. Volonteri udruge ProGEO-Hrvatska koja promiče organizaciju geoparka, i djelatnici Sveučilišta u Zagrebu koji rade na stručnoj podlozi staza i tumačenja pojedinih motiva, uložili su velik napor u organizaciji i održavanje staza, te vođenje info-centra. Međutim, uništene info-table potrebno je zamijeniti novima, a to se radi u Zagrebu, što znači da je trošak u stvari prilično velik. Ne samo da tablu treba ponovo izraditi, nego postavljač staze treba doputovati na Rab i na terenu zamijeniti uništene i nestale table. Kada se uskoro proglasi Geopark Rab, održavanje staza biti će važna stavka njegove djelatnosti, a kako vidimo, i trošak. Taj trošak do sada je padao na pleća Rabljana, pa treba razmisliti o sankcioniranju uništavanja turističke infrastrukture, jer riječ je o namjernom uništavanju tuđe imovine, te financiranju održavanja i njenog popravka.
U EU MANJE ŠTETE
Geoparkovi u Europi nisu suočeni sa sistematskim vandalizmom kao mi na Rabu, jer su njihovi posjetitelji očito obazriviji, da ne kažem – kulturniji. Nisu svi naši gosti vandali, nego tek nekoliko pojedinaca, ali i to je dovoljno da svim ostalim gostima umanji doživljaj obilaska staza, a onima koji o stazama i tablama skrbe – zadaju ne male nevolje i trošak.
Opis slika:
Slika 1: Tabla pričvršćena na stijeni na gradskoj šetnici u uvali Sv. Eufemija, uočljiva ali ne nametljiva.
Slika 2: Tabla pričvršćena na betonskom stupiću na Premužićevoj stazi 1, ne ometa prolazak stazom.
Slika 3: Tabla oštećena udaranjem na stazi Rab-Maman, postavljena na visini od oko 1,5 m iznad plaže.
Slika 4: Uništena tabla s uništenog betonskog stupića na stazi Premužićeva 2, dodatno probijena udaranjem.
SLika 5: Otkinuta tabla na gradskoj šetnici u uvali Sv. Eufemija. Tabla nije pronađena.