ŠTO ĆE HRVATSKOJ DIPLOMACIJA I PRAVOSUĐE KAD IMA BRANKU SLAVICU

Tekst: Panopticum

Foto: HRT

Treba li novinarki Branki Slavici konačno prekinuti godišnji odmor u Americi koji traje više od dva desetljeća? To i slična pitanja mogu se ovih dana čuti na hodnicima HRT-a, ali i u političkim kuloarima, i to nakon što je dopisnica hrvatske televizije iz New Yorka u četvrtak, 23. svibnja 2024. u središnjem dnevniku Hrvatske televizije, uživo komentirala usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici nazvavši to “velikom diplomatskom pobjedom Srbije”. Naime, reporterka HRT-a koju plaćaju svi građani Republike Hrvatske, uključila se uživo iz New Yorka i tom prilikom izjavila da je Rezoluciju poduprlo manje država nego što se očekivalo te istakla da je to “diplomatska pobjeda Srbije”.

Podsjetimo, Rezolucija genocidu o Srebrenici usvojena je na sjednici Opće skupštine UN-a u četvrtak 23. svibnja s 84 glasa za, 19 glasova protiv, dok je 68 zemalja bilo suzdržano.

Nadalje, novinarka HRT-a je dodala kako se tijekom zasjedanja UN-a moglo vidjeti da su se brojne države iz latinoameričke i afričke skupine “prepoznale u riječima srbijanskog predsjednika” i to onima kada je rekao da “moćne zapadne zemlje kroje međunarodnu politiku po svojim mjerilima”.

Osim toga, djelatnica HRT-a na dugogodišnjem privremenom radu u SAD konstatirala je u maniri najboljih režimskih novinara Slobodana Miloševića poput Mile Štule i sličnih, kako smo “vidjeli danas i još neke zanimljive poruke s glasanja”, te nastavila u istom revijalnom tonu: “Kina koja je poslovično suzdržana kod ovakvih rezolucija, danas je bila protiv rezolucije. Isto tako, kada je riječ o državama Europske unije, Mađarska je bila protiv tako da to nije bilo iznenađenje”, izjavila je Branka Slavica u središnjem Dnevniku HRT-a kojeg je vodio Đurica Drobac, koji je dotičnu najavio u glavnoj temi Dnevnika uvodnim riječima: “usprkos tome što se u dokumentu UN-a ne spominje krivica nijednog naroda, Srbija i Republika Srpska, uz potporu Rusije, danima su žestoko lobirale protiv njenog izglasavanja”.

Bilo kako bilo, čini se da su pojedini novinari i urednici s HRT-a sasvim u pravu kada govore kako je više demokracije bilo u vrijeme Franje Tuđmana nego danas, iako su ga mnogi politički protivnici nazivali diktatorom.

 

Ova web-stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time možete slagati, ali možete odbiti ako želite. Slažem se Opširnije...

Left Menu Icon