PREDSTAVLJANJE ZNANSTVENE MONOGRAFIJE IHTIOFAUNA JADRANSKOG MORA
Tekst: R. F.
Foto: IOR
U Splitu, u srijedu, 1. srpnja 2020. održat će se promocija knjige “Ihtiofauna Jadranskoga mora” autora dr. sc. Jakova Dulčića i dr. sc. Marcela Kovačića. Promocija znanstvene monografije će se održati u amfiteatru na prvom vrhu Marjana (ispred zoološkog vrta) s početkom u 19 sati. Oba autora su ugledni europski i svjetski stručnjaci ihtiolozi čiji je rad priznat i na nacionalnom i na međunarodnom nivou. Izdavači znanstvene monografije “Ihtiofauna Jadranskoga mora” su “Golden marketing-Tehnička knjiga” iz Zagreba i Institut za oceanografiju i ribarstvo (IOR) iz Splita.
Monografija donosi pregled svih novih vrsta riba u Jadranskome moru. Naime, pojam “nove ribe” ne odnosi se samo na novopridošle vrste riba već i na sve one vrste čije je prisustvo potvrđeno tek nedavno, i kao takve se nisu našle u posljednjem službenom popisu jadranskih vrsta. U ovom izvornom autorskom djelu s jasnim znanstvenim doprinosom na području ihtiologije predstavljen je detaljan opis ribljih vrsta (morfologija, biometrija, biološko-ekološke osobine, rasprostranjenost, gospodarski značaj, ugroženost, zaštita, literatura…) iza čega slijedi sistematski popis s ključem za određivanje porodica i vrsta. U pregledu vrsta za svaku od njih (456 vrsta) su dati: hrvatski naziv vrste, znanstveni naziv, sinonimi, engleski naziv, veličina, izgled, obojenost, ekologija, biologija, rasprostranjenost i učestalost, važnost za ljude, ugroženost, zaštita i literature. Posebno su važan potpuno novoizrađeni ključevi za određivanje porodica, te ključ za određivanje vrsta. Preuređeni ključ za određivanje riba je vrlo razumljivo objašnjen i jednostavan za korištenje.
U posebnom, četvrtom dijelu monografije prikazan je rječnik pojmova i kratica, a u petom popis korištene literature. Šesti dio daje popis autora fotografija te sedmi predstavlja kazala znanstvenih (latinskih) naziva svojti, hrvatski naziva svojti te kazalo pojmova. Cijela knjiga ima sveukupno 680 stranica. Ovo djelo predstavlja vrijednu polaznu točku za daljnja ihtiofaunistička istraživanja Jadranskoga, ali i Sredozemnoga mora.