PODVODNA ARHELOŠKA ISTRAŽIVANJA KOD ROVINJA
Tekst: Š.Š.
Foto: www.icua.hr
Od 5. do 16. lipnja 2017. godine trajala su podvodna arheološka istraživanja kod Rovinja. Istraživanja je provodio Međunarodni centar za podvodnu arheologiju iz Zadra zajedno s Bavarskim društvom za podvodnu arheologiju te Zavičajnim muzejem Grada Rovinja. Istraživanja financira Ministarstvo kulture RH i Turistička zajednica Grada Rovinja.
Ovo je četvrta kampanja istraživanja ostataka kasnoantičkog brodoloma koji je udario u hrid Veli Piruzi i tu potonuo prije 1500 godina. Inače, na istraživanja se kreće svako jutro oko 9 sati iz Villas Rubina, iz ronilačkog centra Rubini.
Znanstveno podvodna arheologija je dio arheološke znanosti koja se bavi proučavanjem materijalnih ostataka i tragova ljudskih kultura koji se nalaze ispod površine vode. Zanimanje za svijet ispod površine vode postojalo je još od davnina, a navodno se i sam Aleksandar Veliki spustio u ronilačkom zvonu u da bi se divio ljepotama podmorja. Prve ronilačke akcije pokretane su uglavnom zbog spašavanja ostataka robe i opreme iz brodoloma. Tijekom vremena je razvoj ronilačke opreme dozvolio i pristup širokim masama u podmorje. Velika prekretnica u tom razvoju zbila se 1940-ih kada su Emile Gagnan i Jacques-Yves Cousteau usavršili aparate za autonomno ronjenje s komprimiranim zrakom, koji je omogućio roniocima brže i jednostavnije kretanje pod vodom