PLENKOVIĆ U ŠKARAMA BEROŠA?
Tekst: Vjekoslav Krsnik
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Svatko tko zna čitati između redaka u novoj korupcijskoj aferi Vlade Andreja Plenkovića može zaključiti da ključna stvar koja se valja iza brda u utvrđivanju nadležnosti u slučaju bivšeg ministra zdravstva između DORH-a i EPPO-a nije samo u tome tko će biti nadležan za ovaj slučaj nego još više u tome da se zaštiti moguća umiješanost premijera Andreja Plenkovića u korupciju.
ZADAH FIMIMEDIJE
U ovih devet godina premijer Andrej Plenković je sa svojim ministrima nanizao čak tridesetak velikih afera zbog čega su mnogi ministri završili u Remetincu, pa je po tom pitanju HDZ-ova vlada najgora od svih vlada koje su se izredale od uspostave hrvatske države. Treba podsjetiti da je zbog brojnih korupcijskih afera prethodni HDZ-ov premijer Ivo Sanader pravomoćno osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu i da je sama stožerna politička stranka Hrvatska demokratska zajednica osuđena za korupciju u predmetu “Fimimedije”. Kad je izabran za predsjednika HDZ-a Andrej Plenković je najavio da će prvo promijeniti HDZ a potom i Hrvatsku. Što se tiče prve najave on je stvarno promijenio HDZ, jer njime vlada autokratski da se ne kaže diktatorski, ali taj svoj položaj nije iskoristio da se obračuna s korupcijom u koju je po nekim indicijama i sam umiješan.
OPLJAČKANO 54 MLRD US DOLARA
U jednom izvješću iz 2020. godine američka CIA upozorila je da je u Hrvatskoj na djelu udruženi zločinački pothvat u kojemu državu i sve najvažnije insititucije od Vlade, parlamenta, predsjednika države do Vrhovnog suda drže u zarobljeništvu tajkuni, pa se navodi pljačka gigantskih razmjera u slučajevima Janaf, Agrokor, Borg i slične afere. Navodi se podatak da je po izvješću američke institucije koja prati pranje novca u svijetu “Global Financial Integrity” iz Hrvatske od 2004. do 2020. godine opljačkano 54 milijarde dolara, a da o tome ni jedna nadležna državna institucije uopće nije povela računa uključujući medije koji su pod kontrolom tih tajkuna. To je razdoblje kad su na vlasti bile HDZ-ove i SDP-ove vlade. U tu priču uklapa se i sadašnja Vlada na čelu s Andrejom Plenkovićem.
UVRŠTENA NA SIVU LISTU
Jedan američki kongresnik uputio je pismo premijeru Plenkoviću da odgovori na nekoliko pitanja o korupciji na području Rijeke, a to pismo dobio je i američki državni tajnik Athony Blinken. U njemu se ukazuje na to kako američki poslovni ljudi zainteresirani za investiranje u Hrvatsku ne mogu dobiti posao jer nisu spremni dati mito, pa se upozorava i na zlouporabu američkih poreznih obvezniika koji financiraju remont američkih ratnih brodova u Kraljevici. Najbolji dokaz kako tajkuni kontroliraju medije je pisanje “Večernjeg lista” o tom pismu, ali ne o pitanjima koja su postavljena Andreju Plenkoviću nego o tome tko u Hrvatskoj stoji iza tog pisma. Nije stoga nimalo čudno da za vrijeme nedavnog boravka na zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda Andrej Plenković nije imao nikakav kontakt s rangiranim dužnosnicima američke administracije, ali ni s predstavnicima američkog biznisa zainteresiranog za ulaganje u Hrvatsku. Pored svega toga Hrvatska je pod Plenkovićevom Vladom nedavno kao jedina članica Europske unije uvrštena na “sivu listu”specijalizirane međuanrodne Grupe za financijsku akciju (FATF) koja se bavi otkrivanjem pranja novca i financiranjem terorizma.
BRIGA ZA SUVERENITETOM?
Vraćajući se na tekuću aferu s dosadašnjim ministrom zdravstva Vilijem Berošom postoji više indicija o Plenkovićevoj namjeri da u smislu kontrole nad svim instrumentima moći pod svoj nadzor stavi državne institucije koje bi se, a to se prije svega odnosi na DORH, trebale boriti protiv posvemašnje korupcije koja je dovela do zajedničkoig udruženog pothvata tajkuna i političara. Treba se prisjetiti polemike uoči imenovanja novog Državnog odvjetnika jer se oporba bez obzira na neke njegove zasluge, žestoko protivila da to bude Ivan Turudić. Kad je Andrej Plenković tog HDZ-ovog “našeg dečka” progurao kroz Hrvatski sabor prva izjava koju je novi Državni odvjetnik dao glasila je: “Glavni državni odvjetnik nadležan je za rješavanje sukoba nadležnosti između EPPO-a i državnog odvjetnika. Nisam siguran da smo trebali osnovati to tijelo, niz zemalja ga nema i funkcioniraju”. Morao je postojati snažan razlog da pored svih problema s kojima se DORH suočava jer se predmeti iz Domovinskog rata i nakon njega ne samo o koruopciji drže u ladicama, Ivan Turudić je odabrao pitanje nadležnosti između EPPO-a i Državnog odvjetništva. Stvar je dakle kristalno jasna, jer je po ovoj izjavi njegova prva zadaća bila da se eliminacijom Ureda europskog tužitelja (EPPO) tobože vrati kazneno-pravni suverenitet hrvatskoj državi koja je pod vladavinom Andreja Plenkovića sve druge važne elemente državnog suvereniteta glatko prepustila Europskoj uniji. Tako se došlo do apsurda da Andrej Plenković preko “našeg dečka” Ivana Turudića Europskoj uniji kojoj su ga puna usta odlučno zalupi vrata, jer je ugrožen on sam.
NEPOZNANICE AKTA O NADLEŽNOSTI
Ivan Turudić je to danas jednostavno prelomio i uskratio nadležnost EPPO-a u ovom predmetu, premda je ugledni odvjetnik Veljko Miljević prije neki dan ukazao da nije “čuo glavnog državnog odvjetnika da je citirao akt na temelju kojeg on tvrdi da će donijeti odluku o nadležnosti. Nisam vidio na temelju čega će on odlučiti. Ovdje se, u slučajevima pozitivnog sukoba nadležnosti, prednost daje EPPO-u”. Prema tome priča o sukobu nadležnosti nije završena, To što se Ivan Turudić poziva na praksu 14 članica Europske unije koje nemaju EPPO je u najmanju ruku smiješno, jer je za razliku od tih država gdje vlada vladavina prava pa im nije potreban nadzor Europske unije Hrvatska je jedna od najkorumpiranijih članica pa zato i ima Ured europskog javnog tužitelja kojega se sada želi isključiti iz afere Beroš.
OBULJEN KORŽINEK POD NOVOM ISTRAGOM
Pitanje je koliko je sam Andrej Plenković bio upućen i upoznat s korupcijskim potezima ministra Beroša, ali to nije njegov mogući veliki grijeh. Mnogo više treba biti zabrinut djelovanjem Europske javne tužiteljice Laure Koevesi koja je nedavno posjetila Zagreb jer nije zadovoljna korupcijskim predmetom koji se vodi protiv Gabrijele Žalac, a u to je umiješana i bivša kninska gradonačelnica Josipa Rimac. U tim slučajevima potvrđena je umiješanost premijera Plenkovića pa se zato oni otežu. K tome iako su tužitelji zagrebačkog EPPO-a već obavili izvide u Ministarstvu kulture i medija i umiješanošću bliske Plenkovićeve ministrice Nine Obuljen Koržinek u malverzacije na Geodetskom fakultetu oćekuju su daljnji koraci u istrazi Ureda europskog javnog tužitelja. Europska javna tužiteljica Laura Koevesi imenovana je na tu poziciju nekon što je čeličnom metlom počistila Rumunjsku od političke korupcije nekoliko stotina javnih dužnosnika uključujući i premijera. Ako ne bude pomaka u predmetima za koje je u Hrvatskoj nadležan EPPO ona je najavila da će opet doći u Zagreb. Premijer Andrej Plenković koji je aferom Beroš praktički zaratio s Europskom unijom ima dakle stvarnog razloga da bude zabrinut.