MJESNI ODBORI PROTIV EKOCIDA U RIJECI
Tekst: B. M.
Foto: B. G.
Prema tvrdnjama VMO Centar-Sušak, a kojima su se pridružili i mjesni odbori Krimeja i Potok način održavanja postojećih i planiranja novih zelenih površina u centru grada Rijeke prečesto je u nesuglasju s pravilima struke, primjerima dobre prakse i dokumentima RH te Europske unije relevantnim za ovo područje.
Kako navode iz spomenutih riječkih VMO uredbe koje su na snazi se ne provode obzirom na okolnost da je 18. kolovoza 2024. stupila na snagu uredba Europske unije koja govori o potrebi obnavljanja ekosustava u urbanim sredinama te prema toj uredbi države članice moraju osigurati da do kraja 2030. godine ne dođe do gubitaka zelenih površina u urbanim sredinama kao i do smanjenja pokrivenosti krošanja stabala.
“Ništa iz te uredbe se ne provodi u našem gradu, već se devastiraju drvoredi s velikim krošnjama koji imaju veliku ulogu u održavanju temperature grada“, kazala je za medije Zubić-Zec te upozorila da “zelenilo, koje spada u povijesno naslijeđe prema konzervatorskim podlogama, treba redovito obnavljati i održavati, a sve ulične drvorede potrebno je održavati sadnjom novih stabala, i to istih vrsta kao što su postojeća stabla”.
Također, istaknula je kako komunalni odjel grada Rijeke suprotno svim konzervatorskim podlogama napravio promjenu vrste sadnje drveća na Kačićevom šetalištu budući na jednoj polovici šetališta sade kestene, a za drugu polovicu kažu da je tamo neprihvatljiva sadnja kestena.
Nadalje, navodi Zubić Zec kako je u Križanićevoj ulici drvored kestena zamijenjen indijskim jorgovanima. Iz Grada poručuju kako neće vratiti kestene jer imaju preveliku krošnju, što se kosi s uredbama EU koje nalažu da se sade stabla s velikim krošnjama radi prilagodbe klimatskim promjenama. Osim toga, iz Grada Rijeke također navode i da se stabla lovora, a po kojem je primjerice grad Lovran dobio ime, devastiraju jer gradske strukture Rijeke smatraju da lovor nije stablo nego grm.
„Došlo je vrijeme da se javno, jasno i glasno prozovu oni koji provode takve devastirajuće politike“, poručuje zaključno predsjednica VMO Centar-Sušak, koja osuđuje i najavljenu betonizaciju na području Delte.
Nikako da se grad zazeleni, zaključuju iz VMO Centar-Sušak te mjesnih odbora Krimeja i Potok, što je uostalom težnja građana čak i prema službenim anketama, a razvidno je da se u “gradu koji teče” stvara sve veća kritična masa koja se žestoko protivi upravljanju zelenih politika Grada Rijeke.