MI HRVATI – IZLOŽBA KARIKATURA NIKA TITANIKA U GALERIJI VLADIMIR FILAKOVAC
Tekst: S. Š. Š.
Foto: NSD
U ponedjeljak 16. rujna 2024. u Galeriji Vladimir Filakovac pri Narodnom sveučilištu Dubrava u Zagrebu otvara se samostalna izložba pod nazivom “MI HRVATI” jednog od suvremenih hrvatskih karikaturista Nika Titanika. Izložba ostaje otvorena do 10. listopada 2024. godine.
Nakon velike retrospektivne izložbe “Kronika hrvatske gluposti” u Muzeju Mimara u rujnu 2019. godine kojom je Nik Titanik obilježio 25 godina karijere, upoznajući širu javnost s njegovim profesionalnim djelovanjem, u 2024. godini Nik Titanik obilježava jubilarnih 30 godina profesionalne karijere i to samostalnom izložbom “MI HRVATI”. Izložba predstavlja kulminaciju svega što se zbivalo u posljednjih 30 godina i što smo mi kao narod, ali i autor kao kroničar hrvatske gluposti, proživjeli i doživjeli živeći i radeći u našoj zemlji.
Nik Titanik predstavit će se s ukupno 12 karikaturalnih portreta najvećih hrvatskih stereotipa kojima smo imali “zadovoljstvo” svjedočiti zadnjih 30-ak godina hrvatske povijesti. Uz njih će svoje mjesto zauzeti i karikature bivše predsjednice, bivših i sadašnjeg predsjednika. Ukupno 18 posve novih i do sada neizlaganih radova bit će predstavljeno na izložbi “MI HRVATI”. Karikature su provokativne, ali ne i uvredljive. Doduše, svatko će se moći prepoznati u barem jednom detalju, pa upravo zato i glavni slogan izložbe glasi: “… jer i veliki narodi se znaju šaliti na vlastiti račun.” Naime, njegova poznata krilatica “Humor je ozbiljan posao” u potpunosti sažima srž njegova djelovanja. Svojim istančanim, pronicljivim i povremeno oštrim humorom, Nik Titanik sažima aktualne pojave i stanja u društvu kojih se dotiče tijekom rapidne degradacije ljudskih moralnih vrijednosti poentirajući tko i na koji način dolazi do rukovodećih i vladajućih pozicija u društvu.
Karikature Nika Titanika povremeno su oštre, direktne i provokativne, no istovremeno one nisu uvredljive i vulgarne. Nik Titanik vlastito djelovanje ne percipira kao posao već kao način života. Karikatura za njega predstavlja kritički korektiv društva, no isto tako i osobnu terapiju i borbu protiv sustava u kojem živimo.