JOSIP BUBIČIĆ,  DR. MED.

Tekst: Nikola Šimić Tonin

Foto: Šahovski klub Zadar

Josip Bubičić, dr. med, specijalist opće i torakalne kirurgije izabran je za Začasnog člana Hrvatskog liječničkog zbora za dugogodišnje usavršavanje medicinske znanosti i struke, za unapređenje zdravlja naroda te za djelatnost u radu zbora. Začasno članstvo je najviše priznanje HLZ – a članovima čije cjelokupno djelo čini zaokruženu stručnu i znanstvenu cjelinu. Uz pisanu Diplomu dr. Bubičiću je uručena i plaketa „ Začasni član“. HLZ je osnovan 1874. god. te ove godine slavi 150. – u obljetnicu. Odličje je uručeno na svečanoj proslavi u Hrvatskom liječničkom domu 12. prosinca 2024. godine u Zagrebu od predsjednika prof. dr. sc. Željka Krznarića, dr. med., i prof. dr. sc. Adriane Vince, dr. med., glavne tajnice.

Nagrada struke od takvoga značaja, najznačajnija nagrada u struci koja je na ponos liječničkoj znanstvenoj zajednici grada Zadra, koji je vodeći u mnogim segmentima zdravstva, a znajući ljude i zdravstvene stručnjake kakav je i dr. Bubičić, ne treba nas niti čuditi.

Josip Bubičić, dr. med, rođen je 19. svibnja 1945. godine u Ždrelcu, otok Pašman, otac Šime (pok.), i majka Ivanica (pok.), Oženjen je i otac dvoje djece, sin Boris, doktor dentalne medicine, kći Jelena mr. komunikologije, supruga Gordana Bajek Bubičić, mr. spec. dermato-venerolog.

Osnovnu školu do četvrtog razreda završio je u rodnom mjestu Ždrelcu, a peti u susjednom Banju. Ostale razrede i gimnaziju završio je u Zadru. Medicinski fakultet na Sveučilištu u Rijeci završio je 1970. godine. Specijalizaciju iz Opće kirurgije završio je 1978. godine također u Rijeci, a specijalizaciju iz Torokalne kirurgije na Medicinskom fakultetu  Univerziteta u Beogradu 1985. Predsjednik ispitne komisije bio je akademik  prof. dr. Izidor Papo. Postdiplomski studij iz Opće kirurgije završio je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1989. godine.

U više navrata dodatno se usavršava iz srčanih pacemekera u Stockholmu, Dubrovniku, Nici (Cardios tim) i SAD. Završio je tečaj „Dnevna praksa i novosti u dijagnostici bolesti dojke“, Haludovo otok Krk 1999. godine, tečaj „Kožni režnjevi i vrste šavi“ KB Dubrava Zagreb. Boravak na torokoalnoj klinici „Jordanovac“ KBC Zagreb za vrijeme postdiplomskog studija.

U matičnoj bolnici osnivač je i voditelj Odsjeka za torokalnu kirurgiju, torakalne ambulante i ambulante za bolesti dojke te zatim pokretač i voditelj onkološkog tima za rak dojke, pluća, jednjaka i melignimenamon. Za vrijeme Domovinskog rata rukovoditelj je Odsjeka ratne kirurgije u podrumu dječjeg odjela od 1993. – 1995.

Dr. Bubičić prvi je ugradio srčani pacemaker u Zadru 1987. VVI Single chamber zajedno s kardiologom dr. Albinom Jovićem, današnjim docentom. A nastavilo se s dnolchamber, DDDR Pacing–Pacemaker.

Uveo je poštedne operacijske zahvate kod raka dojke (kvadrantektomija) i evakuacija limfnih čvorova kod raka dojke. Uveo je kirurgiju jednjaka od palijativnih zahvata do najsloženijih kod raka jednjaka odstranjen je jednjak i rekonstrukcija sa želucem, pazušne jame. Uveo je kirurgiju jednjaka s protezama do najsloženijih operacija kada se odstranjuje jednjak i izvrši rekonstrukcija s želudcem. Dr. Bubičić uveo je kirurgiju malignoga melanoma…

Dr. Bubičić je utemeljitelj toraskopije i medijastinoskopije. Njegov nasljednik dr. Ivan Bačić postiže vrhunske rezultate u videototoraskopiji (VATS) kada izvodi video segmente ktomije i lobektomije kod raka pluća.

Predsjednik je Lige protiv raka Zadar od 2007. do prosinca 2013. Medijski vidljiv unutar tematike iz struke, posebno kroz akcije Lige „Biti zdravi“, „Govorimo o zdravlju“, „Centar“… i.t.d.

Provodio je jedan od temeljnih ciljeva Lige a to je edukacija pučanstva u načinu prevencije i ranog otkrivanja raka. Provodio je program Lige i promocija zdravlja i prevenciju zloćudnih bolesti „Znanjem protiv raka“.

Neupitan je doktorov doprinos ratnoj kirurgiji. Sigurno je da svaki kirurg boreći se za život svakog vojnika nije radio taj posao kao hladni profesionalac, već s dubokim osjećajem da se boreći za jedan mladi život bori za Hrvatsku, za njezin opstanak, za opstanak njezinih ljudi, i za njenu budućnost – tragom zapisa pr. dr. sc. Ante Petričević, što je u svom profesionalnom i ljudskom djelovanju od slova do slova, poštivao i živio doktor Josip Bubičić.

Dr. Bubičić sudjelovao je na internacionalnom kongresu ratne kirurgije u Grazu, Austrija, 1996., s dva rada: Ratne ozljede prsnog koša i Ratne ozljede srca, naglasivši da je smrtnost bila 3.2, od 217 ozlijeđenih. U ratnom i poslijeratnom razdoblju bilo je 11 ozljeda srca, od toga su 3 uspješno operirana.

U sklopu „Suradnje za zdravlje“ između hrvatskih i američkih liječnika koja je trajala od 1995. do 1998., boravio je u SAD 15 dana, posvetivši posebnu pozornost onkološkoj kirurgiji dojke i pluća te je po povratku učinio rekonstrukciju dojke s livingflap. Pa je potom 2003. godine učinio prvu neposrednu rekonstrukciju dojke pod nazivom Skin Areola Niple Sparing Mastectom. Rekonstrukcija dojke nakon odstranjenja dojke sačuvanjem kože areole i bradavice i rekonstrukcija s lepezastim leđnim mišićem u timu s dr. Ivanom Bačić.

Uveo je kirurgiju u malignoga melanoma. Uveo je određivanje limfnog čvora stražara kod karcinom dojke malignog melamom u suradnji s doktoricom Vajdom Belić spec. nuklearne  med.

Dr. Bubičić voli reći onu od Mahatma Gandhija: „Želio bih vidjeti svoju zemlju slobodnu i čvrstu, kako bi se mogla žrtvovati za boljitak svijeta. Slobodan čovjek sebe žrtvuje za obitelj, obitelj za naselje, ovo za regiju, regiju za naciju, a naciju za svijet u kojem opstoji.“ – To mu je misao vodilja kroz život.

Nastavio je raditi torakalnu kirurgiju nakon rukovoditelja odjela za kirurgiju, prim. dr. sc. Julijana Padelina. Uveo je nove metode u torakalnoj kirurgiji. Kirurške dijagnostičke postupke u plućnoj kirurgiji. Biopsije pluća. Biopsija pluča pod RTG i CT – om i biopsija preure.

Doktor Bubičić ostavio je iza sebe  izvanredni tim tarakalnih kirurga sada profesora Ivana Bačića i rukovoditelja odjela za kirurgiju dr. Domagoja Morovića  i doktora Ivana Kovačića.

Dr. Bubičiću hobiji su šah, maslinarstvo i ribolov. Predsjednik je Šahovskog kluba Zadar od 1996. do 2017., i od 2004. Šahovski klub Zadar ovu godinu slavi 75 godina djelovanja.  Dr. Bubičić prvi je majstorski kandidat u Zadarskoj županiji. Između ostalih, pobijedio je na Simultanci održanoj u Rijeci ruskog svjetskog šahovskog prvaka Tigrana Petrosijana. Petrosijan nije izdržao ne prigovoriti zašto se tako jaki igrači stavljali u simultanci.

I protiv svjetskog prvaka Kasparova, za gostovanja u Zadru, igrao također na simultanci i održao prigodni govor kod otvaranja simultanke. Dr. Bubičić prvak je Šahovskog kluba Zadar 1976. godine i uveo je klub u I. B šahovsku ligu 1999. godine.

Brojne su nagrade koje je dobio, izdvojimo samo dvije iz struke: Zahvalnica Hrvatske liječničke komore za brigu o ugledu liječničkog staleža, Zahvalnica liječničkoga zbora za 2006., godinu, a na prijedlog Hrvatskog kirurškog društva i hrvatskog liječničkog zbora podružnice Zadar. Zahvalnicu hrvatskog liječničkog zbora, podružnica Zadar za doprinos u Domovinskom ratu. 2010. godine Godišnja nagrada Zadarske Županije.

Važno je istaknuti kako je dr. Bubičić bio sudski vještak medicinske struke iz opće i torakalne kirurgije. Za dva mandata bio je član povjerenstva za staleška pitanja liječnika.

Brojna su postignuća Josipa Bubičića, dr. med, u struci što ga trajno bilježe. Svjetski kongresi, znanstveni doprinosi zabilježeni u našim i svjetskim stručnim časopisima.

Dr. Bubičić bio je veliki protivnik pušenja te je 31. svibnja 2011. na Svjetski dan nepušenja održana prvi put u Hrvatskoj humanitarna akcija pod nazivom „Šah – mat raku“, na Narodnom trgu u Zadru. A cilj je bio povući najjači potez kod pušenja, a to je prestanak pušenja.

Dr. Bubičić smatra da nije važno tko ste, ili što ste bili, već što ste ostavili iza sebe.

 

Left Menu Icon