IOR POZIVA NA MONITORIG RIBE PAUNA U JADRANSKOM MORU
Tekst: R. F.
Foto: S. Rothman
Institut za oceanografiju i ribarstvo (IOR) iz Splita objavio je zanimljivu obavijest u vezi ribe pauna, invazivne morske vrste pristigle u Jadran posljednjeg desetljeća. Naime, IOR poziva širu javnost da ukoliko primjeti spomenutu vrstu ribe tokom ronjenja ili je ulovi tokom ribolovnih aktivnosti da im to dojavi. Kontakt podaci IOR-a: Šetalište I. Meštrovića 63, 21000 Split, telefon: 021-408000, mail: [email protected]
Pterois miles je riba sa nekoliko hrvatskih naziva kao što su riba lav, riba paun ili arhaično – vatrenjača. Riječ je o indo-pacifičkoj vrsti koja je u Sredozemno more dospjela iz Crvenog mora putem Sueskog kanala. Prve jedinke zabilježene su kod Libanona 2012. godine, a u međuvremenu se proširila po cijelom istočnom Sredozemlju. Nedostatak prirodnih neprijatelja, mogućnost cjelogodišnje reprodukcije, brza i efikasna kolonizacija novih područja te visoka stopa predacije nad autohtonim vrstama ovu stranu vrstu postavljaju visoko na ljestvici invazivnosti i štetnosti po ekosustav. Pridodajmo tome i činjenicu da se radi o ribi čiji je ubod otrovan. Iako još nije zabilježena u Jadranskom moru, pitanje je dana kada će se i to dogoditi s obzirom da su od nedavno poznati i nalazi kod otoka Krfa u Grčkoj, dakle na samom ulazu u Jadran.
Sudeći po iskustvima iz drugih područja, nakon prvotnih sporadičnih pojavljivanja, slijedi eksponencijalni rast populacije. Na području Izraela, Libanona, Cipra, Turske i Grčke, pokrenute su brojne kampanje čija je svrha praćenje, ali i kontrola populacije ove vrste i to na način da se ciljano izlovljava, ali isto tako i popularizira kao hrana. Naime, radi se o jako ukusnoj ribi. Riba pauk najčešće se može naći u blizini podvodnih grebena i to do 80 metara dubine, ali uglavnom mnogo pliće. Svakako pripazite na njene velike i otrovne bodlje, upozoravaju iz IOR-a.