BIOLOGIJA KAO DIGITALNA ZNANOST – PREDAVANJE ZNASTVENIKA KRISTIANA VLAHOVIČEKA KOJI JE SEKVENCIRAO GENOM DUGOVJEČNOSTI JOSIPA MANOLIĆA

Tekst: D. Hrupec

Foto: N1

Predavanje u ciklusu Prirode uživo pod nazivom “Genomika – kako je sekvenciranje gena biologiju pretvorilo u digitalnu znanost” održat će prof. dr. sc. Kristian Vlahoviček u četvrtak 3. travnja 2025. s početkom u 17.30 sati u zagrebačkoj Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5.

Predavanje će dati pregled razvoja tehnologije sekvenciranja genetičke informacije i pokazati kako je ona zauvijek transformirala način na koji istražujemo živi svijet. Nove znanstvene discipline, računalna biologija i bioinformatika, povezuju molekularnu biologiju i podatkovne znanosti te nam pružaju sasvim novi uvid u genetičku informaciju i omogućuju da iz nje sustavno izvučemo znanje o tome kako funkcioniraju naši geni i što se događa kad ne rade kako treba.

Kristian Vlahoviček je redoviti profesor u trajnome zvanju i voditelj istraživačke skupine za bioinformatiku i računalnu biologiju na Zagrebačkom PMF-u. Više od dva i pol desetljeća uspješno spaja računalne tehnologije i molekularnu biologiju istražujući živi svijet na razini genetičke informacije. Posebno ga zanimaju biološki procesi poput razvoja stanice i uloge nevidljivih, ali sveprisutnih mikroba u zdravlju ljudi i cijelog našeg planeta. Autor je više od pedeset radova, od kojih su neki objavljeni u najprestižnijim svjetskim časopisima poput Nature ili Cell. Znatan dio svoje karijere proveo je u inozemstvu, usavršavao se u Italiji, a kao profesor gostovao je na nekoliko skandinavskih sveučilišta. Sudjeluje u aktivnostima Europske organizacije za molekularnu biologiju (EMBO), od koje je osvojio prestižno projektno financiranje za mlade istraživače.

 

Ova web-stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time možete slagati, ali možete odbiti ako želite. Slažem se Opširnije...

Left Menu Icon