BERLINSKI TAGESZEITUNG: VUČIĆ PRED SLOMOM – HOĆE LI PASTI KAO I MILOŠEVIĆ?
Tekst: Tageszeitung/Panopticum
Foto: Srdjan Ilic/Pixsell
Šešeljev potrčko došao je do zida. Iako su ga hrvatske službe već davno trebale dovesti pred lice pravde na neki od hrvatskih sudova pod optužbom za ratni zločin čini se da mu se bliži politički kraj u režiji vlastitog naroda. Dakle, moglo bi se zaključiti da se oporba u Srbiji ne bori protiv Vučića, zbog, primjerice, njegove politike prema susjedima, već se bori protiv njega jer je Vučić sad represivnim aparatom udario na vlastiti narod.
Naime, berlinski Tageszeitung od prije nekoliko dana piše da je Vučićev režim uzdrman prosvjedima u Srbiji, izazvanima nesrećom u Novom Sadu. Autor teksta je Andrej Ivanji.
Autor tekst započinje citirajući izjavu Aleksandra Vučića s njegova Instagram profila: “Čak i ako mislite da sam kao Asad, da idem da pobjegnem – nisam”. Ivanji objašnjava da su “srpskog autokrata” na takvu “dramatičnu izjavu” potaknuli studentski prosvjedi.
Podsjetimo, studenti su blokirali nastavu na brojnim fakultetima u četiri sveučilišna grada u Srbiji. “Njihov se broj udvostručio otkako se Vučić prije tjedan dana narugao broju studenata koji su demonstrirali i optužio ih da primaju novac od domaćih i stranih zlikovaca s jedinim ciljem da ga skinu s vlasti.” Čitateljima njemačkog lista prenosi se slogan s prosvjeda u Srbiji: “Tvoje ruke su krvave” koji odjekuje Srbijom kao bojni poklič.
Berlinski list također navodi da je navodno stabilna srpska autokracija, koja ima status kandidata za članstvo u EU-u, odjednom uzdrmana, jer su naglas progovorili mladi ljudi koji su otpisivani kao apolitični”.
Istovremeno, kako se navodi, “srpskom autokratu Aleksandru Vučiću dvanaest godina sve je išlo dobro. Korak po korak gazio je ustav i zakone, preuzimao kontrolu nad državnim institucijama i medijima te pokušavao ušutkati civilno društvo. S lakoćom je nadigrao podijeljenu oporbu. Sporadični, a ponekad i masovni građanski prosvjedi neutralizirani su minimalnom upotrebom sile. Vučić je djelovao nedodirljivo”.
Ali tada se, piše dalje autor članka Andrej Ivanji – 1. studenog 2024. urušio krov na željezničkoj stanici u Novom Sadu gdje je poginulo 15 ljudi. Nakon toga uslijedio je bijes brojnih građana. Dva su ministra dala ostavke, a trinaest osoba je uhićeno. Međutim, čini se da to nije bilo dovoljno.