RS – ENTITET ILI PARADRŽAVA?

Tekst: Senja Mahinić/Istrage

Foto: Oslobođenje

Godinama nakon što je Ustavni sud BiH potvrdio neustavnost 9. siječnja kao Dana Republike Srpske, vlasti ovog entiteta nastavile su ga obilježavati sa još žešćim žarom, još većim paradama, s više srpskih dužnosnika i još besmislenijim govorima.

Pompozna proslava 9. siječnja 2025. nije sakrila činjenicu da je Ustavni sud BiH potvrdio da bosanskohercegovački entitet Republika Srpska nema kontinuitet s paradržavnom Republikom Srpskom koja je nastala 9. siječnja 1992. godine. Upravo je to bio jedini cilj određivanja 9. siječnja kao Dana RS-a, kako bi se dokazao kontinuitet, što je članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović jasno rekla 2019. godine.

“Ovdje je cilj jasan, žele pokazati da Republika Srpska nije postojala prije Daytona. Povijesna je činjenica da je Republika Srpska nastala prije rata i prije Daytona. Srpska je u Daytonu verificirana važnim međunarodnim ugovorom koji nas, u krajnjem slučaju, drži zajedno u Bosni i Hercegovini”, rekla je tada Cvijanović.

Protuustavno označavanje neće promijeniti stvarnost. Koliko je vlastima u RS-u važno dokazati kontinuitet govori i prošlogodišnja izjava izaslanika SNSD-a u Domu naroda BiH Radovana Kovačevića, koja je reagirala na izjavu PIC-a da entiteti nisu države i da su postoje isključivo na temelju Ustava BiH i da nemaju svoj suverenitet.

“RS je potpisala sve anekse Daytonskog sporazuma, uključujući Aneks 4, Ustav BiH i Aneks 10, koji definiraju imenovanje, odgovornosti i prava visokog predstavnika. Sukladno tom aneksu, u Bosni i Hercegovini trenutno nema visokog predstavnika. Ni u jednom aneksu i nigdje nismo našli postojanje PIC-a”, rekao je Radovan Kovačević, izaslanik SNSD-a u Domu naroda BiH.

Kovačević je u pravu kada kaže da je RS potpisala anekse, ali ih nije potpisala paradržava Republika Srpska, već bosanskohercegovački entitet Republika Srpska.

A potpisala ih je tek nakon što su Opći okvirni sporazum potpisale Republika Bosna i Hercegovina, Republika Hrvatska i Savezna Republika Jugoslavija, a ne Republika Srpska.

Aneksi su sastavni dio ugovora, ali nisu temeljni ugovor na temelju kojeg su aneksi potpisani. Dakle, jedno su aneksi, a drugo Opći okvirni sporazum.

S tim u vezi, RS je Općim okvirnim sporazumom stekla status administrativne jedinice u Bosni i Hercegovini, a tek nakon toga je mogla potpisivati ​​Anekse. Naime, Republika BiH je prethodno dala suglasnost upravnim jedinicama da se pojave u Aneksima.

Dakle, Bosna i Hercegovina ima kontinuitet potvrđen Okvirnim općim sporazumom za mir, koji je potvrđen Ustavom Bosne i Hercegovine, dok entitet RS nema.

Narušavanje Daytonskog mirovnog sporazuma, iako za to optužuju sve druge, provode dužnosnici RS-a, obilježavajući 9. siječnja. Republika Srpska ima izbor biti pravni subjekt u Bosni i Hercegovini, što trenutno i jest, ili riskirati gubitak vlastitog statusa stalnim pokušajima slabljenja Bosne i Hercegovine. Promjena entiteta u paradržavno društvo veliki je rizik.

 

Ova web-stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time možete slagati, ali možete odbiti ako želite. Slažem se Opširnije...

Left Menu Icon