CRKVENI KALENDAR 2025.
Tekst: Ivan Tašev
Foto: Hrvatski vjesnik
Zajednički Uskrs – prilika za jačanje ekumenizma
Uskrs će se ove godine proslaviti 20. travnja, a poklapanje gregorijanskoga i julijanskoga kalendara znači da će svetkovinu Kristova uskrsnuća istoga dana slaviti kršćani Istoka i Zapada. Važan je to znak koji može biti prilika za jačanje ekumenskoga dijaloga između katoličke, pravoslavne i protestantske Crkve. Već se nekoliko godina, naime, raspravlja o ponovnom uspostavljanju zajedničkoga datuma slavlja Uskrsa kršćana koji se koriste različitim kalendarima jer datum Uskrsa nije pitanje dogme ili vjere.
Zajedničko slavlje Uskrsa dogodit će se u godini velike obljetnice – 1700. godišnjice Prvoga ekumenskoga sabora u Niceji 325. godine. Taj je sabor postavio temelje kršćanske doktrine, definirao je vjerovanje u Presveto Trojstvo i formulirao nicejski simbol vjere. Papa Franjo u više je navrata tijekom 2024. godine rekao da »svim srcem« želi otputovati u Niceju te da planira taj pohod Turskoj uz 1700. obljetnicu Nicejskoga sabora.
Obljetnice koje povezuju prošlost i sadašnjost
Niz inicijativa organizira se u godini 1100. obljetnice splitskih crkvenih sabora i početaka hrvatskoga kraljevstva. Među njima je i međunarodni znanstveni skup »Početci kraljevstva, splitski crkveni sabori, Tomislav i njegovo doba. O 1100. obljetnici« 8. i 9. svibnja 2025. u Splitu. I natjecanje u Vjeronaučnoj olimpijadi učenika osnovnih i srednjih škola tematizirat će te važne obljetnice, a iz Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine najavili su da će dio proslave 1100. obljetnice splitskih crkvenih sabora u vrijeme hrvatskoga kralja Tomislava biti i euharistijsko slavlje 5. srpnja 2025. u Tomislavgradu.
U Svetoj godini milijuni »hodočasnika nade« stižu u Vatikan
Milost Svete godine protegnut će se na čitavu 2025. godinu s geslom »Hodočasnici nade«. Taj redoviti jubilej proslavit će se na razini univerzalne Crkve. Vatikan i Rim očekuju više od 35 milijuna hodočasnika tijekom tih dvanaest mjeseci. U sklopu Svete godine planirano je 35 »tematskih jubileja« u Rimu koji će gotovo svakoga tjedna okupljati različite skupine iz crkvenoga i društvenoga života poput medijskih djelatnika, športaša, glazbenika, starijih i bolesnih, marijanskih štovatelja, migranata, biskupa… Jedna od središnjih točaka za sve hodočasnike bit će prolazak kroz sveta vrata papinskih bazilika. I hrvatski vjernici sudjelovat će u tom jedinstvenom događaju. Nacionalno jubilejsko hodočašće u Rim planira se od 5. do 12. listopada 2025.
Jubilej u znaku posvete Presvetomu Srcu Isusovu
Nakon što se prije točno 125 godina hrvatska mladež posvetila Srcu Isusovu, na svetkovinu Presvetoga Srca Isusova 27. lipnja 2025. hrvatski će biskupi posvetiti hrvatski narod i domovinu Presvetomu Srcu Isusovu. Bit će to jedan od događaja kojim biskupi žele potaknuti vjernike da pobožnost prema Presvetomu Srcu Isusovu zaživi obnovljenom snagom.
»Pozivamo sav Božji narod i njegove pastire, sve prezbitere i đakone, redovnike i redovnice, sve Bogu posvećene osobe, svakoga vjernika i vjernicu da na svetkovinu Presvetoga Srca Isusova, 27. lipnja Jubilejske 2025. godine, budemo dionici posvete našega naroda i domovine Presvetomu Srcu Krista Gospodina«, stoji u pastirskom pismu biskupa HBK-a i BKBiH-a koje su objavili prve nedjelje došašća.
Nova Papina inicijativa: spomen na svetce iz susjedstva
Iako su za 2025. godinu najavljene neke »zvučne« kanonizacije u Vatikanu, poput dvojice mladića bl. Karla Acutisa i bl. Piera Giorgia Frassatija koje će na čast oltara uzdići papa Franjo, u ovoj će se godini prvi put u Katoličkoj Crkvi proslaviti Dan sjećanja na »svakodnevne svetce iz susjedstva« 9. studenoga, na liturgijski spomen posvete lateranske bazilike. Papa nije odlučio dodati još jedan dan u kalendar crkvene godine, nego je pozvao župne zajednice da se toga dana prisjete osoba iz svoje sredine koje mogu biti uzor vjernicima, poput vjernih supružnika, mladih koji s oduševljenjem slijede Isusa, svećenika, redovnika i redovnica koji su svojim životom u vjeri primjer drugima…