GISMOI: UVOĐENJE POREZA NA NEKRETNINE JE POGREŠNO I IMATI ĆE POGUBNE POSLJEDICE ZA SVE GRAĐANE RH

Tekst: S.M.O.I.
Foto: L. H./Adrion
Građanska inicijativa “Spasimo male obiteljske iznajmljivače” uputila je u utorak, 8. listopada 2024. dopis ministru Bačiću, odnosno Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i imovine u kojem zahtjevaju da se iz prijedloga Zakona o upravljanju i održavanju zgrada brišu sporni dijelovi vezani uz suglasnost suvlasnika i naplatu dvostruke pričuve iznajmljivačima u višestambenim zgradama uz peticiju s potpisima potpore.
S obzirom na to da je Ministarstvo prostornoga uređenja uputilo Ministarstvu pravosuđa prijedloge Građanske inicijative „Stanari zajedno“ u kojima oni zahtijevaju da se višestambene zgrade deapartmaniziraju izmjenom i dopunom Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima uz održavanje tematske sjednice Hrvatskoga sabora na tu temu. Zahtjevi se temelje na peticiji te inicijative naslovljenoj „DA deapartmanizaciji stambenih zgrada – NE masovnom turizmu“. Ta peticija je za 41 dan dužeg sakupljanja prikupila manje potpisa potpore od peticije suprotnog sadržaja „Peticija protiv zabrane apartmana u zgradama – za slobodu privatnog vlasništva!“.
Sukladno svemu navedenom u Građanskoj inicijativi smatraju da bi državna tijela trebala uvažiti i interese ovog velikog dijela hrvatskog pučanstva te uputiti i njihove prijedloge u daljnju proceduru. Tekst Građanske inicijative donosimo u nastavku teksta i to kako slijedi: 

“Obraćamo se svim ljudima dobre volje – našim sugrađanima koji vjeruju u pravo na dostojanstven život od svoga rada i truda i protive se poreznoj represiji i uvođenju novih i nepravednih nameta.

Sama ideja uvođenja poreza na nekretnine je pogrešna i imat će pogubne posljedice po gotovo sve hrvatske građane od kojih više od 90 posto ima u vlasništvu barem jednu nekretninu, a velik dio i više njih. Ulaganje u nekretnine godinama je bilo osnovni način štednje hrvatskim građanima i jedino sigurno utočište njihovog teško zarađenog novca. Vlada predlaže da se na sve prazne nekretnine, kao i na dijelove nekretnina koji se povremeno iznajmljuju turistima obračunava porez na nekretnine, iako se već za kompletnu nekretninu obračunavaju komunalna naknada i naknada za uređenje voda, a za dio u kratkoročnom najmu i paušalni porez na dohodak od imovine te turistička pristojba.

Prema najavama Zakon o porezu na dohodak će se mijenjati tako da će se svi razredi paušalnog poreza na iznajmljivanje smještaja turistima povisiti i to maksimalno za 650%. Umjesto donje granice od 20 eura po krevetu uvodi se minimalna granica od 150 eura, umjesto gornje granice od 199 eura uvodi se gornja granica od 300 eura. To se odnosi na razvijena turistička mjesta (veliki gradovi i jadranska obala) koja čine više od 90 posto ukupne ponude smještaja u domaćinstvu.

Posljedice takvih reformi su iznimno negativne:

Pogodovanje hotelijerskom lobiju: Dok se male iznajmljivače tereti sve većim nametima, veliki hoteli i korporacije uživaju u privilegiranim uvjetima poslovanja i državnim poticajima. Porez na dohodak za one najmanje se drastično povećava, nasuprot tome, investicije u iznosu većem od 3.000.000,00 eura biti će potpunosti oslobođene plaćanja poreza na dobit u razdoblju od čak 10 godina. Dobar turizam je onaj od kojeg ima koristi lokalno stanovništvo. To nikako nisu hotelski all inclusive kompleksi, zatvorena naselja s vilama i aparthotelske zgrade s time – sharingom u stranim rukama.

Deapartmanizacija – uništenje domicilnog stanovništa: Turizam je jedan od ključnih pokretača hrvatskog gospodarstva, a mali iznajmljivači u njemu imaju temeljnu i glavnu ulogu. Drastično povećanje poreza moglo bi dovesti do zatvaranja mnogih obiteljskih apartmana, odlazaka ljudi iz svojih mjesta i prodaje nekretnina bogatim strancima koji ih mogu priuštiti. Svatko od nas je vezan uz svoje mjesto i svoju djedovinu sve dok ima svoju nekretninu i samostalne prihode.

Predloženi paket zakona je usmjeren ka „poreznom linču“ svih hrvatskih građana, a posebice onih koji svoj kućni budžet popunjavaju iznajmljivanjem smještaja turistima. Ovim putem pozivamo sve državne institucije da hitno preispitaju najavljene promjene poreznog sustava. Također pozivamo Vladu da odustane od uvođenja poreza na nekretnine, predloženog povećanja paušalnog poreza kao i drugih mjera usmjerenih protiv hrvatskih građana, poput uvođenja suglasnosti za kratkoročno iznajmljivanje u višestambenim zgradama i ograničavanja kategorizacije novih smještajnih jedinica za domicilno stanovništva (dok se isto dopušta velikim kompanijama).  Apeliramo na Vladu da u suradnji s predstavnicima malih obiteljskih iznajmljivača osmisli porezni model koji će biti pravedan i koji neće ugroziti ničiju egzistenciju. Kao mjeru smanjenja prekomjernog i nekontroliranog turizma tražimo da se donesu mjere protiv ilegalnog i neformalnog tzv. “nekomercijalnog smještaja” u kojem stranci koriste naše resurse i zarađuju iznajmljujući nekretnine u svom vlasništvu, a da za to ne plate ni centa u proračun za domicilno stanovništvo.

Potpisnici ove peticije izražavaju podršku malim obiteljskim iznajmljivačima okupljenim unutar Građanske inicijative “Spasimo male obiteljske iznajmljivače” da upute svoje prijedloge svim nadležnim državnim institucijama.

Pokažimo da nas ima i da se naš glas ne smije i ne može ignorirati! Podijelite prijateljima i obitelji!”

 

Ova web-stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time možete slagati, ali možete odbiti ako želite. Slažem se Opširnije...

Left Menu Icon