UHIĆENJA ŠIROM EUROPE – UKRAJINSKA KRIMINALNA MREŽA ZLOUPOTREBLJAVALA STATUS PRIVREMENE ZAŠTITE U EU
Tekst: MUP RH
Foto: Europol
Tijela za provedbu zakona diljem Europe razbila su 19. studenog 2024. kriminalnu mrežu koju su vodila dvojica ukrajinske braće. Na akcijski dan, koji je uslijedio nakon racija provedenih u listopadu 2024. godine, uhićeno je nekoliko osumnjičenih i zaplijenjena je različita imovina stečena kaznenim djelom. U konačnici je operacija koja se odvijala tijekom nekoliko mjeseci dovela do uhićenja 23 osumnjičene osobe, zapljene 37,2 milijuna eura u gotovini i kriptovaluti, bankovnim računima, kao i 36 vozila, nekretnina, satova i nakita.
Francuska i Španjolska im bile atraktive radi nekretnina
Organizirana kriminalna mreža koju su većinom činili državljani Ukrajine, ali i Armenije, Azerbajdžana ili Kazahstana pružala je usluge dostavljanja gotovine i ilegalnog bankarstva drugim kriminalnim mrežama.
Kineski subjekti također su bili dio ove kriminalne mreže, pružajući usluge pranja novca. Ovaj katalog pružanja usluga koje su kazneno djelo koristili su razni kriminalni akteri ruskog i azijskog govornog područja uključeni u trgovinu drogom, utaju poreza ili krijumčarenje nezakonite robe. Ti su zločini uglavnom počinjeni u Španjolskoj.
Rezultati akcijskih dana uključuju: uhićene 23 osumnjičene osobe (20 u Španjolskoj, 1 u Francuskoj i 2 u Sloveniji), provedena 91 pretraga domova (77 u Španjolskoj, 1 u Francuskoj i 13 na Cipru), kazneni postupak pokrenut protiv još 17 osumnjičenih osoba, zaplijenjeno 8,2 milijuna eura u gotovini, zaplijenjeno i zamrznuto 27 milijuna eura u kriptovaluti, zaplijenjena i zamrznuta 2 milijuna eura na bankovnim računima, zaplijenjeno 36 vozila (među njima i neka luksuzna vozila), nekretnine, luksuzni satovi, nakit kao i elektronički uređaji.
Zloupotreba statusa privremene zaštite
Vjeruje se da su osumnjičene osobe zloupotrijebile status privremene zaštite koji EU od 2022. godine odobrava ukrajinskim izbjeglicama, kao i drugim građanima pogođenim ruskim agresorskim ratom protiv Ukrajine. Mnogi od milijuna izbjeglica iz Ukrajine sa sobom su u Europu ponijeli i svoju ušteđevinu u gotovom novcu kako bi je zaštitili od posljedica rata. Koristeći se iznimkama uvedenim kako bi se olakšao transfer novca između različitih područja nadležnosti, kriminalna mreža prenosila je ogromne količine gotovog novca bez da ih se detaljno ispitivalo ili provjeravalo tijekom carinske kontrole.
Prijavljujući novčane iznose u gotovom novcu kao dio vlastite stečene imovine, financijske mule, od kojih su neke bile članovi obitelji kriminalnih vođa, redovito su putovale između Španjolske, Cipra, Francuske i drugih zemalja.
Kad su počela uhićenja nekoliko dostavljača gotovine, kriminalna mreža prilagodila je svoj način rada. Prebacila se s uglavnom fizičkog prijenosa gotovog novca u sferu kriptovalute, čime je bilo teže otkriti prijenose novca. Prema početnim procjenama, od ožujka 2023. do veljače 2024. prebačeno je najmanje 75 milijuna eura. Tijela za provedbu zakona su tijekom racija na Cipru zaplijenila i zamrznula oko 26 milijuna eura u jednoj kriptovaluti.
Uloga Europola
Europol je pružao potporu ovoj međunarodnoj operaciji putem stručnjaka specijaliziranih za financijski kriminal, boreći se protiv visokorizičnih kriminalnih mreža, razotkrivajući strukture pranja novca, i prateći tokove kriptovalute.
Pružajući analitičku, operativnu i koordinacijsku potporu uključenim zemljama od samog početka, Europol je pružao potporu akcijskim danima upućivanjem analitičara i stručnjaka. Tijekom akcijskih dana, ti su stručnjaci obavljali unakrsne provjere svojim mobilnim uredima, pružali forenzičku potporu pri čitanju podataka sa zaplijenjenih elektroničkih uređaja te pružali pomoć svojim znanjem o kriptovaluti.
Europol je također bio dio zajedničkog pravosudnog istražnog tima koji je osnovao Eurojust a koji je uključivao Španjolsku, Cipar i Njemačku. Zemlje sudionice: Cipar, Francuska, Hrvatska, Njemačka, Slovenija, Španjolska. Agencije sudionice: Europol, Eurojust.