UDRUGA PIO: OD SPASITELJA DO POTONUĆA – ODLAZI LI LURSSEN IZ HRVATSKE?
Tekst: Udruga PIO
Foto: Rijeka Danas
U našoj državi pa i gradu uvijek se neki strani investitori dočekuju kao veliki spasitelji. Našoj servilnosti u takvim slučajevima nema kraja, od novinskih članaka do hvalospjeva političara i davanja svih mogućih dozvola mada razne gradnje, podgradnje i ostale „ strateške „ investicije i ne idu uvijek u korist lokalne zajednice.
Jedan od takvih „širokih ruku“ dočekanih investitora je i grupa Lurssen odnosno tvrtka Gitone Adriatic. Nema gdje se ta tvrtka nije spominjala od vlasništva LRH, marine Porto Baroš čak i angažmana na riječkom sveučilištu.
No, ovih dana čitamo da se Lursseni očigledno namjeravaju povući iz Opatije odnosno LRH. Za pretpostaviti je, dogodi li se taj scenarij, da će uskoro uslijediti i povlačenje iz Rijeke.
Međutim, pogledamo li što su Lursseni napravili u šest godina koliko su u vlasništvu najveće Liburnijske hotelske tvrtke dobit ćemo odgovor – gotovo ništa.
Ako ćemo biti iskreni, po našem sudu, dobili smo više štete nego koristi. To ćemo podkrijepiti činjenicom sramotne izgradnje limenog kata na hotelu Kvarner ili pak rušenje legendarnog restorana „ Zelengaj“ za, kako su govorili, izgradnju nove recepcije Kvarnera. Sada, kako se čini, neće biti ni recepcije ni Lurssena.
Očito je, što se pokazalo više puta, da naizgled ozbiljni investitori to ne moraju i biti. Više puta smo rekli, da strani kapital dolazi samo da bi se po mogućnosti umnožio, a ne radi dobrobiti lokalne zajednice. U svijetu profita nema ljubavi i empatije, samo postoje brojke i profit.
Mi smo nažalost svo naše blago rasprodali i sada nemoćno gledamo kako ga drugi još više urušavaju ili preprodaju.
Da uvijek postoji figa u džepu jasno je utoliko što je Lurssen prije mjesec dana najavio tobožnje investiranje od 50 milijuna eura u modernizaciju opatijskih hotela dok su istovremeno angažirali savjetnike koji pripremaju proces izlaska iz opatijskih hotela.
Za kraj ćemo samo napisati da je vrijednost dionica LRH, kako se navodi, prošle godine pala za ogromnih 20% što bi značilo da je gubitak za Grad Opatiju i susjedne općine iznosio 5 milijuna eura.
Baš nas zanima hoće li itko odgovarati za ovakve poteze koji su nanijeli ne samo novčani gubitak i gradu i građanima nego i urušili turističku sliku Opatije.
Rijeka je već dovoljno urušena terminalima i govnarama tako da u slučaju da se ne izgradi marina Porto Baroš imat ćemo možda i dobitak za građane, a to je mogućnost luke za komunalni vez.