NACIONALNA KARTA MORSKIH STANIŠTA JADRANSKOG MORA
Tekst: Ozren Hasan/Slobodan Miko/Branko Kordić
Foto: IZOR
U sklopu projekta projekta „Kartiranje obalnih i pridnenih morskih staništa na području Jadranskog mora pod nacionalnom jurisdikcijom” izrađena je Nacionalna karta morskih staništa. Cilj projekta bio je povećanje znanja i dostupnosti podataka o bioraznolikosti kao temelja za učinkovitu zaštitu ekosustava Jadrana, ali i održivost korištenja prirodnih dobara. Naime, detaljna karta morskih staništa za 51 % Jadrana daje ključne polazne podatke za pametno, održivo korištenje morskih resursa, integralno morsko prostorno planiranje, održivo ribarstvo i turizam, odnosno za planiranje održivog gospodarskog razvoja morskih i priobalnih područja.
Nacionalna karta morskih staništa rezultat je rada više od 200 znanstvenika i stručnjaka u području oceanografije, geologije, ekologije, napredne robotike i umjetne inteligencije. Korištenjem inovativnih metoda, poput daljinskih istraživanja (satelitski i aero snimci), akustičkih tehnologija (višesnopni dubinomjer (Multibeam Echosounder) i panoramski dubinomjer (Side-scan sonar), podvodnih foto i video istraživanja, ronjenja, korištenja autonomnih ronilica, uzorkovanja sedimenta, naprednog matematičkog modeliranja, te primjene suvremenih metoda obrade i analize prostornih podataka, uz korištenje neuronskih mreža i algoritama strojnog učenja, stvorena je nacionalna karta koja detaljno prikazuje raznolikost i složenost morskih i priobalnih staništa Jadranskog mora.
Korištenje direktnih i daljinskih metoda omogućilo je kartiranje cijelog obalnog pojasa do dubine 40 m te podmorje nacionalnih parkova i parkova prirode, kao i zaštićenih Natura 2000 lokacija. In-situ validacije provedene su na više od 4000 lokacija. Finalne karte izrađene su u mjerilu 1:5000 za zaštićena područja, u mjerilu 1:10 000 za područja pod zaštitom Natura 2000 i drugim odabranim područjima, a u mjerilu 1:25 000 za ostala područja priobalnog mora. Odabrana područja zaštićenog ekološkog i ribolovnog područja kartirana su u mjerilu 1:50 000, a modelirana područja izrađena su u mjerilu 1:100 000. Izrađene su karte sedimenata te karte obalnih i pridnenih morskih staništa. Karte staništa izrađene su najmanje na trećoj razini klasifikacije, dok su prioritetna staništa, ugrožena i rijetka staništa izrađena na četvrtoj i petoj razini klasifikacije ukoliko je to bilo moguće postići.
Samo kartiranje u manje od tri godine proveo je hrvatski konzorcij koji se sastojao od znanstvenika i stručnjaka Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Hrvatskoga geološkog instituta, OIKON d.o.o., Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Instituta Ruđer Bošković, u suradnji s Hrvatskim hidrografskim institutom, tvrtkama ECOTECH d.o.o, SCIOM d.o.o. i DVOKUT – ECRO d.o.o.
Projekt je financiralo i nadziralo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u razdoblju od 2018. do 2023. godine, a proveden je u sklopu programskog razdoblja 2014.- 2020. kroz Operativni program konkurentnost i kohezija uz EU sufinanciranje u udjelu od 85 %. Svaki od partnera doprinio je jedinstvenim znanjem i vještinama, čineći ovaj projekt pravim primjerom uspješne suradnje u ime zaštite i očuvanja Jadrana. Svečanim lansiranjem Nacionalne karte morskih staništa javno dostupne na web platformi za zaštitu okoliša www.bioportal.hr u siječnju 2024. godine, označen je završetak jednog od najambicioznijih i najkompleksnijih projekata kartiranja morskih staništa i početak nove ere u zaštiti i očuvanju Jadranskog mora, jednog od najdragocjenijih gospodarskih i prirodnih resursa Republike Hrvatske.