JOSIPOVIĆEV KNJIGOVOĐA DOBIO DODATNI POSAO
Tekst: Panopticum
Foto: www.dalje.com
ZAMP i jedna od najpopularnijih društvenih mreža na svijetu, TikTok, prošlog su tjedna potpisali ugovor kojim se licencira glazbeni repertoar domaćih autora i članova HDS-a na ovoj platformi koja trenutno broji više od 800 milijuna korisnika. Što to znači za autore i nositelje prava? Svaki put kada se u TikTok videjima koristi neko djelo članova Hrvatskog društva skladatelja, ZAMP će te podatke obraditi i autorima isplatiti njihove honorare temeljem dostavljenih izvještaja platforme.
Finalizacijom sporazuma s TikTokom, HDS ZAMP zaključuje uspješan niz na digitalnom tržištu poslovanja u 2020. godini – ranije tijekom godine potpisani su novi ugovori sa svjetski popularnim servisima Facebookom (ujedno i Instagramom) te s Netflixom.
Ugovor s Facebookom pokriva glazbenu licencu za repertoar domaćih autora u ukupno 43 europske zemlje. S obzirom na Facebookov vlasnički udio, licenca se također odnosi i na korištenje glazbe na Instagramu.
Iako potpisan sredinom 2020. godine, ugovor s Netflixom retroaktivno se odnosi na period od siječnja 2016. naovamo, odnosno od samog dolaska Netflixa na tržište RH. Sporazum s tom video platformom pokriva isključivo teritorij Hrvatske te predstavlja prvi korak prema pregovaranju novih i znatno povoljnijih uvjeta za članove HDS-a.
Digitalna konzumacija glazbe sada je i u Hrvatskoj konačno zaživjela punim plućima, a HDS ZAMP je u toj ekspanziji imao vodeću i važnu ulogu.
Naime, u Hrvatskoj je trenutno licencirano 11 digitalnih servisa: YouTube, Google Music, Spotify, Apple Music, Deezer, Netflix, TikTok, Facebook (i Instagram), Zorro Tunes zatim Soundtrack your brand (namijenjen poslovnim korisnicima) i A1 Xplore Music isključivo za korisnike A1 mreže.
Glazbeni fanovi sada imaju mogućnost uživanja u desecima milijuna pjesama na brz, jednostavan i legalan način. Također, ne manje važno, od svega će koristi imati i oni koji tu glazbu stvaraju – najveće digitalne platforme koje već godinama koriste kreativne sadržaje za vlastiti razvoj sada konačno licenciraju kreativne sadržaje i dio profita dijele s kreatorima tih sadržaja.
Osim toga, jedan od najpopularnijih svjetskih glazbenih servisa, Spotify, konačno je u Hrvatskoj postao dostupan sredinom srpnja 2020. godine. Naime, ZAMP najavljuje kako će u narednom obračunu digitalnih prava domaći autori i članovi HDS-a na svoje račune po prvi put primiti autorske honorare s tog servisa. Uz Spotify, u obračun honorara početkom listopada 2020. ući će i iznosi licenci od Deezera, YouTubea i Google Musica. To će bar donekle ublažiti rupu u autorskim honorarima nastalu zbog pandemije COVID-19 bolesti i nemogućnosti normalnog poslovanja: koncertiranja i brojnih drugih oblika glazbenog djelovanja.