ALIENA – U SPLITU ODRŽAN MEĐUNARODNI SKUP NA TEMU INVANZIVNIH VRSTA U JADRANU

Tekst: IOR

Foto: IZOR

Institut za oceanografiju i ribarstvo organizirao je međunarodni skup pod nazivom “Non-indigenous species in the Adriatic Sea – past, present and future” koji se održao u Splitu u srijedu 2. travnja 2025. godine u sklopu Interreg projekta ALIENA, (engl. ALIgning Efforts to control Non-indigenous species in the Adriatic Sea), pod voditeljstvom dr. sc. Slavice Matijević.

Događaj je okupio velik broj sudionika, među kojima su uz projektne partnere iz Italije (Regione Puglia, ARPA Puglia, CMCC Climate, Arpa FVG – non solo meteo i Bluefarm) i Hrvatske (IRB Centar za istraživanje mora, Rovinj) prisustvovali i brojni predstavnici ministarstava Republike Hrvatske  – MZOZT, MMPI, MUP CZ), zatim javnih instituta (HHI), javnih ustanova (Javna ustanova “More i krš”; Javna ustanova Priroda Šibensko-kninske županije), županije (SDŽ), lučke uprave te fakulteta (Pomorski fakultet – Sveučilište u Splitu, Sveučilišni odjel za studije mora i Prirodoslovno-matematički fakultet Split).

Kroz zanimljiva predavanja, sudionici skupa su podijelili informacije o postignućima projekta ALIENA s ciljem podizanja razine svijesti o utjecaju stranih vrsta u Jadranu. Stručne rasprave potaknute predavanjima, kao i zainteresiranost predstavnika državnih tijela te velikog broja različitih sudionika, uvelike su doprinijeli događaju u svrhu razmjene iskustava i poboljšanja prekogranične suradnje na temu stranih vrsta u Jadranu. Osim toga, na radnom ručku su svi sudionici, imali priliku konzumirati i plavog raka, invazivnu vrstu u Jadranu, obzirom da je konzumacija jedan od načina upravljanja stranim vrstama.

Podsjetimo, projekt ALIENA prepoznaje značajan ekološki i gospodarski utjecaj stranih vrsta, kao što su modifikacija staništa i gubitak bioraznolikosti, osobito u Jadranskom moru koje je područje pod pritiscima pomorskog prometa, turizma i ribarstva. Intenziviranje ovih aktivnosti povećava rizik od unosa stranih vrsta. Projekt ima za cilj uspostaviti zajednički sustav praćenja radi zaštite bioraznolikosti i ublažavanja socio-ekonomskih utjecaja. Također ima za cilj poboljšati zajedničke protokole za otkrivanje stranih vrsta, njihovo praćenje i upravljanje uz povećanje svijesti različitih dionika.

 

Ova web-stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time možete slagati, ali možete odbiti ako želite. Slažem se Opširnije...

Left Menu Icon