OBNOVLJENI HPM KAO MODERNA PLATFORMA ZA PREZENTACIJU GEOLOŠKIH OTKRIĆA
Tekst: HGD
Foto: HPM
Hrvatski prirodoslovni muzej (HPM) u Zagrebu nedavno je završio opsežnu obnovu vrijednu 31,6 milijuna eura, transformirajući povijesnu Palaču Amadeo u suvremeni muzejski prostor. Za geologe i paleontologe, ova obnova otvara novo poglavlje u prezentaciji i istraživanju geološke i paleontološke baštine Hrvatske.
Proširenje muzeja na tri tisuće četvornih metara donosi značajne prednosti za geološku i paleontološku struku; novi stalni postav, obogaćen multimedijskim i interaktivnim sadržajima, omogućit će cjelovitiji prikaz vrijednih mineraloških, geoloških i paleontoloških zbirki. Posjetitelji će moći vidjeti više eksponata, uključujući rijetke fosile i impresivne minerale koji svjedoče o bogatoj geološkoj povijesti Zemlje.
Posebno su značajni novi, moderno opremljeni laboratoriji. Novi prostori ne samo da će unaprijediti istraživačke kapacitete muzeja, već će omogućiti posjetiteljima uživo praćenje znanstvenih analiza, s namjerom da se poveća interes za geologiju i paleontologiju među mladima.
Muzej planira organizirati veći broj specijaliziranih izložbi i gostujućih postava iz svjetskih prirodoslovnih muzeja, pružajući hrvatskim stručnjacima uvid u najnovija otkrića i trendove u geologiji i paleontologiji.
Edukativni programi doživjet će značajno proširenje; redovite radionice, predavanja i seminari bit će organizirani za različite dobne skupine, a škole će moći sudjelovati u cjelodnevnim posjetima s raznolikim programom, uključujući praktične aktivnosti poput simuliranog iskopavanja fosila ili identifikacije minerala.
Nova multimedijalna dvorana omogućit će organiziranje konferencija i stručnih skupova, jačajući ulogu muzeja kao središta znanstvene razmjene u geologiji i paleontologiji.
Suradnja s akademskom zajednicom i gospodarstvom od posebnog je značaja. Zajednički istraživački projekti rezultirat će novim otkrićima, a studenti će imati priliku steći praktično iskustvo radeći na muzejskim zbirkama i u novim laboratorijima.
Muzej planira aktivno sudjelovati u javnim raspravama o važnim pitanjima vezanim uz geologiju i paleontologiju, poput klimatskih promjena i održivog korištenja mineralnih resursa.
U narednom desetljeću, Hrvatski prirodoslovni muzej cilja učvrstiti svoju poziciju kao vodeća institucija za geologiju i paleontologiju u regiji. Planira se kontinuirano unapređenje izložbi i implementacija najnovijih tehnologija za stvaranje interaktivnih iskustava koja će produbiti razumijevanje geoloških procesa i paleontoloških otkrića.
Muzej se pozicionira kao centar izvrsnosti za proučavanje geološke i paleontološke baštine Hrvatske i okolnih područja, s planovima za pojačanje istraživačkih aktivnosti i međunarodne suradnje.
Za geološko društvo i širu stručnu zajednicu, ova transformacija predstavlja izvanrednu priliku. Novi prostori i resursi muzeja bit će na raspolaganju za stručna okupljanja i edukativne aktivnosti, služeći kao most između struke i javnosti.
Obnovljeni Hrvatski prirodoslovni muzej pruža modernu platformu za prezentaciju geoloških i paleontoloških otkrića, edukaciju javnosti i poticanje novih istraživanja. Poziva se cijela geološka i paleontološka zajednica da aktivno sudjeluje u oblikovanju budućnosti muzeja, koristeći nove mogućnosti za unapređenje struke i njenog utjecaja na društvo.