IYCK – MEĐUNARODNA GODINA SPELEOLOŠKIH OBJEKATA I KRŠA 2021.

Tekst: R. F.

Foto: PSD Velebit

Ukoliko želite upoznati zanimljiv i osjetljiv svijet čudesnih kombinacija georaznolikosti i bioraznolikosti pridružite se Međunarodnoj godini speleoloških objekata i krša (IYCK). Ceremonija otvaranja IYCK, planirana za 26. siječnja 2021. godine u sjedištu UNESCO-a, održati će se online zbog trenutne situacije uzrokovane pandemijom korone. Popis svih događaja na ovogodišnjem IYCK koji će biti organizirani širom svijeta može se pronaći na internetskoj poveznici: http://iyck2021.org/index.php/events/. Ceremonija će biti snimljena i kasnije dostupna svima zainteresiranima. Proslava uživo će se održati kada to dopusti epidemiološka situacija s koronom.

Međunarodna godina speleoloških objekata i krša međunarodni je projekt čiji je cilj podučiti javnost o njihovim prirodnim i kulturnim vrijednostima. Organizira ga Međunarodna speleološka unija (UIS), međunarodna organizacija za istraživanje, proučavanje i zaštitu speleoloških objekata i krša koju čini 55 zemalja članica, a među njima i Hrvatska. Više od 100 nacionalnih i međunarodnih organizacija partneri su UIS-a u Međunarodnoj godini, a među njima su i Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu s obzirom da značajan broj istraživača PMF-a, suradnika i studenata obavlja istraživanja i druge aktivnosti u krškim područjima Hrvatske, Europe i svijeta.

Krški tereni zauzimaju oko 20 posto površine Zemlje. U Hrvatskoj obuhvaćaju gotovo 50 posto površine, ne računajući krš u jadranskom podmorju. Poznati su po spiljama, jamama i površinskim reljefnim oblicima koji zajedno tvore spektakularne i neobične krajobraze na kojima živi i radi brojno stanovništvo. Nažalost, u mnogim dijelovima svijeta ti su krajobrazi nedovoljno prepoznati i vrednovani te iznimno ugroženi lošim postupcima. A njihove su vrijednosti brojne…

Krški krajobrazi osiguravaju:

  • vodu za oko 10 posto svjetske populacije,
  • desetke milijarde dolara godišnje koje se ostvaruju u turizmu,
  • područja kulturne baštine kao rezultat života brojnih lokalnih zajednica u krškim područjima koje su neprocjenjive vrijednosti,
  • staništa za rijetke, ugrožene i endemične pripadnike živog svijeta,
  • znanja o našem okolišu, klimatskim promjenama, mineralnim resursima, gospodarstvu, bitna i za potragu za životom na drugim planetima.

Speleološki objekti (spilje i jame) i krški krajobrazi vrlo su osjetljivi na onečišćenje, prekomjernu upotrebu prirodnih resursa i prostora, uništavanje i loše upravljanje. Jedan od glavnih razloga je slabo poznavanje prirode njihovog nadzemlja i podzemlja.

 

Ova web-stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time možete slagati, ali možete odbiti ako želite. Slažem se Opširnije...

Left Menu Icon