KRIJUMČARENJE I TRGOVANJE FOSILIMA
Tekst: Lj. M.
Foto: MUP RH
Ovih dana smo svjedoci krijumčarenja vrijednih fosila iz susjedne Bosne i Hercegovine. Fosili su dio geološke baštine, neobnovljivo nasljeđe planete Zemlje. Geološka baština je „knjiga“ s puno stranica o geološkoj prošlosti Zemlje. To nije knjiga koja se može otisnuti u bezbroj primjeraka, ona je jedinstvena i neponovljiva. Uništavanje i otuđivanje geološke baštine je kao kidanje listova iz jedinog primjerka knjige na svijetu. U svakoj državi nalazi se geološka baština, neponovljiva i neotuđiva.
Ilegalno sakupljanje i iznošenje geološke baštine iz države kažnjivo je djelo. Obzirom da je riječ o velikom broju uzoraka različitih fosila, vjerujemo da će se ta vrijedna zbirka vratiti u zemlju porijekla gdje bi trebala biti zaštićena i na odgovarajući način pohranjena ili izložena za javnost.
Raznolikost geološke baštine ili georaznolikost čine stijene, minerali fosili, tla, reljefni oblici, teksture i strukture, te prirodni procesi. Odnos prema georaznolikosti reguliran je Zakonom o zaštiti prirode.
Članak 104. Zakona
Zabranjeno je oštećivati, uništavati i odnositi sige, živi svijet speleoloških objekata, fosilne, arheološke i druge nalaze, odlagati otpad ili ispuštati otpadne tvari u speleološke objekte, kao i provoditi druge zahvate i aktivnosti kojima se mijenjaju stanišni uvjeti u objektu.
Članak 110. Zakona
Pravna i fizička osoba koja namjerava uzimati minerale ili fosile iz prirode radi stavljanja u promet dužna je ishoditi dopuštenje Ministarstva.