GEOEKOLOŠKA I GEOMORFOLOŠKA STUDIJA RIJEKE ZRMANJE
Tekst: R. F.
Foto: PMF
Istraživači sa suradnicima Geografskog odsjeka PMF-a u Zagrebu u suradnji s JU Park prirode Velebit u periodu od 2018. do 2021. godine izvode projekt pod nazivom “Geomorfološka i geoekološka studija rijeke Zrmanje”. Područje istraživanja je dolina rijeke Zrmanje u granicama područja Natura 2000 Zrmanja, kod HR2000641 (POVS) od vrela Zrmanje do mosta u Obrovcu.
Aktivnosti su obuhvatile pripreme prostornih podataka, kartografskih podloga, foto i video materijala, te literature. Obavljeni su i višednevni terenski izlasci s ciljem kartiranja, snimanja, fotografiranja i prikupljanja podataka za geomorfološku kartu, analizu prijetnji i pritisaka te hidromorfološko stanje korita tekućica. Veći dio aktivnosti za potrebe izrade studije bio je vezan uz postupak izrade i popunjavanja geoprostorne baze podataka s naglaskom na geomorfološke značajke terena.
Geoekološka studija obuhvaća sljedeće teme:
- geoekološko vrednovanje doline Zrmanje s obzirom na turističke vrijednosti, potencijale krajobraza i usluge ekosustava,
- inventarizaciju i interpretaciju reprezentativnih elemenata geobaštine s prijedlogom mjera zaštite i interpretacije u turističke i edukacijske svrhe.
Geomorfološka studija obuhvaća sljedeće teme:
- osnovnu analizu geoloških čimbenika oblikovanja reljefa,
- strukturnogeomorfološka obilježja,
- morfometrijska obilježja (hipsometrijske značajke, padine i raščlanjenost reljefa),
- morfogenetska obilježja,
- egzogeomorfološka i speleološka obilježja terena prema dostupnim podacima,
- hidromorfološke značajke doline primjenom geoindikatora i bioindikatora,
- hidrogeografske značajke i
- značajke antropogenog reljefa.
Posebni dio studije posvećen je sedrenim tvorevinama u koritu i uz obale rijeke Zrmanje:
- geografskoj rasprostranjenosti i morfološkim značajkama sedre,
- prirodnim i antropogenim pritiscima i prijetnjama za procese taloženja i i očuvanje sedrenih naslaga s prijedlogom mjera za održivo korištenje i zaštitu.