SRBI U POSAVINI NE ŽELE DA GRANIČNI PRIJELAZ I MOST PREKO SAVE NOSE IME SVILAJ

Tekst: B. Dobrijević

Foto: MMIP RH

Granični prijelaz i most Svilaj preko rijeke Save otvoreni su istovremeno 30. rujna 2021. godine. Na prigodnom svečanom otvorenju koji je tom prilikom održan na bosansko-hercegovačkom graničnom prijelazu Donji Svilaj sudjelovali su predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, predsjednik Vlade Republike Hrvatske, Andrej Plenković te predsjedatelj Vijeća ministara BiH, Zoran Tegeltija. Međutim, kako ovih dana navode mediji u BiH, čini se da sa pola godine zakašnjenja pojedincima u BiH smeta naziv koji bi granični prijelaz trebao nositi.

Naime, predsjednik Srpskog građanskog udruženja Posavina Damir Ivetić prije nekoliko dana izjavio je za RTRS da su u radnoj verziji neki službenici ovaj granični prijelaz nazvali s imenom naseljenog mjesta u Hrvatskoj koje nema veze sa BiH.

Nadalje, Ivetić izjavljuje kako se kompletan granični prelaz nalazi na katastarskoj općini Novi Grad sa srpske strane gdje žive srpski povratnici zajedno s Hrvatima i gdje nema nikavih nacionalnih tenzija. Osim toga, Ivetić navodi kako se granični prijelaz sa srpske strane treba zvati Novi Grad, a sa hrvatske Svilaj budući bi takav pristup dao poticaj povratku Srba u ovo mjesto dodajući da ukoliko ostane naziv graničnog prijelaza i mosta Svilaj, da će tražiti ocjenu ustavnosti spornog imena.

Podsjetimo, most preko Save ujedno je i kontakt postojeće mreže autocesta između Hrvatske i BiH a stalni naziv mosta i graničnog prijelaza bit će definirani bilateralnim ugovorom između BiH i Hrvatske o graničnim prijelazima, kada ugovorne strane ratificiraju taj međudržavni sporazum. Naime, most Svilaj sastavni je dio međunarodnog paneuropskog cestovnog koridora 5C – Budimpešta – Beli Manastir – Osijek – Sarajevo – Ploče koji Srednju Europu povezuje s hrvatskim dijelom Jadranskog mora, a njegovim otvaranjem nadomješta se nedostatna veza na spoju mreža autocesta Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Vrijednost radova na 660 metara dugom te 29 metara širokom mostu Svilaj iznosila je 171,8 milijuna kuna, a riječ je o zajedničkoj investiciji Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine u kojoj udio RH iznosi 85,9 milijuna kuna, od čega je 58 posto iznosa sufinancirano bespovratnim sredstvima Europske unije iz Instrumenta za povezivanje Europe (CEF).

 

Ova web-stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time možete slagati, ali možete odbiti ako želite. Slažem se Opširnije...

Left Menu Icon